Rusya’da Gazetecilere Saldırı Davaları Sil Baştan

MOSKOVA– Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu 2008 yılında saldırıya uğrayan ve ciddi beyin hasarı gören gazeteci Mihail Beketov’un davasını yeni baştan inceleme kararı aldı.

Rusya Başsavcısı Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin yaptığı açıklamada gazeteci Mihail Beketov’a yapılan saldırı davasını kendisinin takip edeceğini söyledi.

Moskova’nın Himki bölgesinde faaliyet gösteren yerel ‘Himkinskaya Pravda’ gazetesinin genel yayın yönetmeni Mihail Beketov, uğradığı saldırıda feci şekilde yaralanmıştı. Himki bölgesinde bulunan Himki ormanının kesilerek federal otoyol yapımına hem yazıları ile hem de aktif şekilde miting düzenleyerek karşı çıkan Beketov, Himki belediye başkanı ile ilgili de bir çok eleştirel makaleler yayınlamıştı.

Henüz kimliği belirlenemeyen kişilerce iki yıl önce dövülen Bekitov, bir gün sonra komşuları tarafından kafatası yarık, parmakları ve ayakları kırık vaziyette sokakta bulunmuştu. Tedavi altına alınarak bir dizi ameliyat geçiren Beketov”un şu anda sol elinde üç parmağı kesik, sağ ayağı ampütasyon uğramış ve akli dengesini kaybetmiş şekilde yaşama tutunmaya çalışıyor.

Beketov’un davasında ne saldırganlar ne de emri verenler bulunamadı. Saldırıyı inceleyen savcılık bu nedeni gerekçe göstererek Eylül ayında davayı dondurduğunu duyurmuştu.

Soruşturma Komisyonu Başkanı Bastrıkin ayrıca 10 yıl önce meydana gelen bir gazeteci saldırısının daha savcılık tarafından yeniden ele alınmasını istedi. 2000 yılında kötü bir şekilde dayak yiyen Novaya Gazeta gazetesinin muhabiri Igor Domnikov, bir kaç ay hastanede komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti. Dava organizatör ve saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunmasıyla sonuçlandırılmasına rağmen gazetecinin öldürülmesini isteyen azmettirici bulunamamıştı.

Tüm bu girişimler Rus Kommersant gazetesi politika muhabiri Oleg Kaşin’in geçtiğimiz hafta kimliği belirsiz kişilerce dövülmesiyle ve Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in konuyu dikkate almasıyla başladı. Medvedev olayın Rusya Başsavcılığı’dan özenle incelemesini talep ederek saldıranların bulunacağını ve cezalandırılacağını söylemişti.

Rusya gazetecilerin güvensiz olduğu ülkeler listesinde en son sıralarda yer alıyor. Rusya’da 2000 ile 2009 yıllar arasında en az 35 gazeteci öldürüldü. Rusya tehlike sıralamasında Irak, Filipinler, Kolombiya ve Meksika’dan sonra yer alıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.