Rusya’da İktidar Partisi Lenin’in Gömülmesini İstiyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya, Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in Kızıl Meydan’da mumya halinde bulunan mozolesinden çıkarılarak toprağa defnedilmesini istedi. Komünist Parti’nin şiddetle karşı çıktığı klasik tartışmaya diğer muhalefet partileri “Ülkenin başka gündemi mi yok?” diye karşı çıkıyor. 1917 Ekim Devrimi’nin lideri olan Lenin 21 Ocak 1924’te ölümünün ardından Komünist dünya için bir tabu haline getirilerek mumyalanmış ve Kızıl Meydan’da ziyarete açılmıştı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Lenin’in mumyasının gömülmesi ile ilgili tartışmalar bitmek bilmedi. Lenin’in ölümünün yıl dönümlerinde yeniden küllenen tartışmalarda bu kez iktidar partisi daha net konuştu. Birleşik Rusya Partisi’nin internet sayfasında, milletvekili Vladimir Medinski’nin yayınladığı açıklamada, “Lenin çok tartışmalı bir figür. Ülkemizin kalbinde bulunması ise çok saçma” ifadelerini kullandı. Medinski’ye göre halkın sadece yüzde 10’u Lenin’in orada durmasını istiyor, gerisi mumyanın gömülmesini talep ediyor.

Ria Novosti’nin haberine göre, iktidar partisinden bir başka milletvekili Robert Shlegel de Medinski ile aynı fikirleri paylaşarak, “Onun elleri milyonlar Rus halkının kanları üzerinde. O sosyal çöküşün ve terörün sembolü. Koca bir ülkenin karşı karşıya kaldığın kederin temsilcisi” eleştirisini getirdi.

Liberal Demokrat’lar da Lenin’in gömülmesini destekliyor. Ancak onların gerekçesi farklı. Parti yöneticilerinden İgor Lebedev, Hristiyan inanışı ve insani gerekçelerle Lenin’in mumyasının gömülmesi gerektiğini savundu. Komunist Parti’den vekiller ise tartışmalara çok sert bir şekilde karşı çıkıyor. Partiden milletvekili Viktor İlyuhin, “Birleşik Rusya Partisi’nden böyle bir öneri gelmiş olmasını anlayamıyorum. Onların yapacak başka işleri kalmamış gibi görülüyor” diye konuştu.

Adaletli Rusya partisinden Gennadi Gudkov da öneriye karşı çıkarak, “Fiyatlar yükseliyor. Elektrik kabloları kopuyor. Yangınlar çıkıyor. Henüz konuşup durduğumuz reformlar ortada yok. Lenin’in nereye gömüleceği ile ilgili konudan başka yapacak işimiz kalmadı mı?” değerlendirmesinde bulundu. Lenin’in halkın bir kısmı tarafından bir ikon olarak görüldüğünü ifade eden Gudkov, “Azınlıkların haklarına ve onların inançla ilgili duruşlarına saygı duyulmalı” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.