Putin’in Seçimlerinde Usulsüzlük İddiaları

Rusya’da Putin’in Seçimlerinde Usulsüzlük İddiaları

Rusya'da seçimler sonrası 5 Mart'ta usulsüzlük iddialarına karşı yapılan protesto gösterilerinde çevik kuvvetin engeli (John MacDougall / AFP / Getty Images)

Putin, Rusya’da yapılan seçimlerde dört sene önce bıraktığı Cumhurbaşkanlığı koltuğuna, seçimi % 63 galibiyet oranıyla kazanarak yeniden oturdu. Avrupalı gözlemciler yapılan seçimlerde Putin lehine usulsüzlük yapıldığını iddia ediyorlar.

Avrupa Konseyi Güvenlik İşbirliği Örgütünden (AGİT) uzmanlar seçimlerde özelikle canlı olarak kameralarla izlenmesine rağmen “haksız” durumlar meydana geldiğini  belirttiler.

Moskova’da yapılan basın toplantısında, AGİT uzmanlarından Tonino Picula, “Bu seçimin en başından beri ciddi sorunlar vardı. Seçimlerin özelliği sonucun belirsiz olmasıdır. Fakat Rusya’da böyle değildi” diye açıklama yaptı.

“Gerçek bir rekabet yoktu, hükümet kaynakları seçim sonucunda zafer kazanacak kişinin kimliği konusunda herhangi bir tereddüt olmamasını sağladı” dedi.

Buna karşılık, 4 Marttaki oylamanın hemen ardından Putin’in binlerce taraftarı Moskova’nın merkezinde, Putin’in  ‘açık, adil ve kusursuz bir zafer’ olarak nitelendirdiği  seçim zaferini kutladı. Rus merkez seçim sonuçlarına göre Putin %63’ün üzerinde oy kazandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok oyu %63 ile Vladimir Putin alırken onu %17 oy oranıyla Gennady Zuganov takip etti.

Yabancı misyon, seçimi olumlu değerlendirdiği halde birçok yerde usulsuzluk meydana geldiği, pek çok kişinin mükerrer oy kullandığı tespit edildi.

Bağımsız bir denetim grubu olan Golos, idari kanallarla bağlantılı olan ve göz ardı edilen yaklaşık 3000 usulsüzlük olduğunu belirtti.

Seçimler öncesi Putin’in hayatının belgesel olarak televizyon kanallarında yayınlanması ve vazgeçilmez bir lider olarak belirtilmesi eleştirilere yol açtı.

Ayrıca eski başbakan Mikhail Kasyanov gibi bazı muhaliflerin ona karşı çalışmaları yasaklandı.

AGİT misyon başkanı Heidi Tagliavini, “Bu seçimlerde adaylar eşit koşullarda rekabet edemedi. Yetkililer şeffaflık için çaba göstermiş olsa da, seçim sürecinin genelinde bir güvensizlik vardı” diye açıklama yaptı.

Seçimlerden önce halk ücretleri ve emekli maaşları yükseltildi, bazı şirketlerin ekonomiden kaynaklanan problemlerinin çözülmesi sağlandı.

Yaptığı konuşmalarda Putin, yolsuzluk ve hukukun üstünlüğü konularına yer vermezken, modernleşme ve yenileşme konuları üzerinde durdu.

Haksızlığı protesto etmek için seçim sonrasında on binlerce kişi sokaklarda ‘Putinsiz Rusya’ sloganları attılar, gösteriler sırasında birçok kişi tutuklandı.

Orijinal Metin

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.