Rusya’dan Afganistan’a 21 Savaş Helikopteri

MOSKOVA– Rusya-NATO arasında yeni bir dönemin başlayacağı 20 Kasım Lizbon zirvesi öncesi taraflardan olumlu sinyaller geliyor. Rusya ABD’nin Afganistan operasyonlarında kullanılmak üzere alım yapacağı 21 Mi-171 savaş helikopteri ihalesine katılacağını açıklarken, NATO Parlamenterler Asamblesi’nde Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesi istendi.

Avrupa’nın yeni güvenlik konseptinin oluşumunda Moskova ile olumlu ilişkiler planlayan NATO, Rusya’nın füze kalkanın da yer almasını talep ediyor. Moskova ortaklık için ‘tatmin edici bir pozisyon’ verilmesini bekliyor. Afganistan’da askeri malzemelerin sevkıyatı, güvenlik güçlerinin eğitimi ve uyuşturucu ile mücadelede işbirliğine hazır olan Moskova, İran nükleer programında da batılı ülkelerle aynı yönde politika geliştiriyor.

ABD’nin Rusya’nın silah ihraç şirketi Rosoboronexport’u kara listeden çıkarması Moskova’nın elini güçlendirdi. Ria Novosti’nin haberine göre, Rosoboronexport Genel Direktör Yardımcısı Aleksander Miheyev yaptığı değerlendirmede, “Afganistan’a helikopterlerin alt yapıları, satış sonrası teknik destek ve diğer parçalarla birlikte bir paket olarak sevkıyat gerçekleştirmeye hazırız” dedi.

ABD’nin doğrudan olmasa da bugüne kadar onlarca Rus yapımı Mi-171 Hip model helikopterleri Afganistan’da kullanılmak üzere satın aldığı biliniyor. Kötü hava şartlarında başarılı performans ortaya koyan ve 37 yolcuya kadar taşıyabilen Mi-171’ler, Rusya’da Kazan ve Ulan-Ude bölgesinde iki ayrı fabrikada üretiliyor. Miheyev açıklamasında, tüm helikopterlerin Afganistan hava gücüne dahil olacağını ve bölge hava şartları için ideal olduğunu söyledi.

Afganisan’a askeri malzeme sevkıyatından da yüz milyonlarca dolar kazanmayı planlayan Moskova, NATO ile ilişkilerin geliştirilmesinden memnun. Rusya son olarak Afganistan’da bulunan uyuşturucu laboratuvarlarına ABD ile birlikte operasyon düzenleyerek 1 milyar dolar değerinde uyuşturucuyu imha etmişti.

Rusya-NATO ilişkilerinin yumuşamasına bir olumlu haber de Varşova’da toplanan NATO Parlamenterler Asemblesi’nden geldi. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Güvenlik Komisyonu’nun da yer aldığı 28 NATO ülkesinden 340 parlamenter Rusya ile ilişkileri masaya yatırdı. Polonya Parlamento Başkanı Gızegoız Schetyna yaptığı konuşmada Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu, dengeli bir yapının oluşturulması durumunda olumlu sonuçlarının olacağını ifade etti. Schetyna Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO üyeliği ile ilgili kapıların her zaman açık olduğunu, ancak orta vadede böyle bir üyelik beklemediklerini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.