Rusya’nın Eski Başbakanı Viktor Çernomırdin Öldü

MOSKOVA– Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, uzun dönem Rusya’nın ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in ekibinde başbakanlık görevinde bulunan Viktor Çernomırdin 72 yaşında hayatını kaybetti.

RIA Novosti ajansının bildirdiğine göre, Çernomırdin sabahın erken saatlerinde hayatını kaybetti. Ajansa açıklamalarda bulunan bir kaynak, “Çernomırdin Moskova saati ile 04.00’te(TSİ: 03.00) hayatını kaybetti. Çok ağır hastaydı” dedi.

1992-1998 yılları arasında başbakan olarak görev yapan Çernomırdin, 2001 yılında Rusya Federasyonu Kiev Büyükelçisi olarak atandı. 2009 yılında kadar Kiev’de bulunan Çernomırdin, devlet başkanı danışmanı olarak Moskova’ya döndü.

1980 yılların sonlarında Petrol ve Gaz Sanayisi Bakanı olarak görev yapan Çernomırdin, bakanlığının devlet şirketine dönüştürülmesi fikrini savunmuştu. Çernomırdin, Petrol ve Gaz Sanayisi Bakanlığı Gazprom şirketine dönüştürdükten sonra da bu şirketin ilk başkanı olmuştu. 2000 yılına kadar bu koltukta kalmaya devam eden Çernomırdin, Gazprom’da sahip olduğu hissesi kendisini Rusya’nın en zengini yapmıştı.

Çernomırdin, ayrıca Rusça’yı çok iyi kullanan birisi olarak tanınıyordu. Bir çok vecizesi halen halk arasında çok meşhur ve dolaşmaya devam ediyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.