“Sağlıklı besinin temeli tarlada başlar”

ANTALYAAntalya Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Ali Ulvi Büyüksoy, “Sağlıklı beslenmenin temeli tarlada atılır. Bunun için kontrollü tarım yapmak zorundayız.” dedi.

Ali Ulvi Büyüksoy, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü etkinlikleri çerçevesinde Manavgat Ziraat Odası(MZO)’nun Nisa Düğün Salonu’da düzenlediği ‘Sağlıklı Toplum İçin İyi Tarımın Yaygınlaştırılması’ panelinde tarım danışmanlığıyla ilgili sunum yaptı. Antalya’da 464 sertifikalı ziraat danışmanın bulunduğunu bilgisini veren Ali Ulvi Büyüksoy, bir tarım danışmanın ortalama 50 işletmeye bakabildiğini söyledi.

Sağlıklı toplumun temelinin iyi tarım yapımıyla meydana geleceğini belirten Büyüksoy, devletin işletmelerinde tarım danışmanları çalıştıranlara 3 bin dekarda 24 bin TL desteklemede bulunduğunu ifade etti. Büyüksoy, kapalı tarımda(örtüaltı) dekar başı desteğin 80, açık alanda ise 20 lira olduğunu kaydetti.

Büyüksoy, “Sağlıklı beslenmenin temeli tarlada atılır. Bu zincir halkası tüketicinin sofrasına kadar uzanır. Hem iç piyasa da hem dış piyasa da ürettiğimiz ürünü satabilmemiz için kontrollü tarım yapmak zorundayız. Çiftçilerimiz tarım danışmalarının yazdığı reçeteye göre ilaç kulanmak zorunda. Sağlıklı besin tüketimi ve iyi tarım Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tarım danışmanlığıyla başlar. Kaliteli ve nitelikli ürün kontrolü tarımla yetiştirilir.” diye konuştu.

Büyüksoy, kontrollü tarımla ilgili Manavgat’ın Çeltikçi köyü, Taşağıl ve Gündoğdu beldelerine 3 tarım danışmanı tayiniyle birlikte ilçede danışman sayısının 5’e yükseldiğini kaydetti. Avrupa ülkelerinde kontrollü tarımda koordinasyonu ziraat odaları, özel şirketler ve koopreatifler yaptığını belirten Büyüksoy, Antalya’da bunu Alanya Ziraat Odası(AZO), bir şirket ve kooperatifin yapmaya hak kazandığını ifade etti.

MZO Başkanı Rasim Metin de yaptığı sunumlarla Manavgat çiftçisini bilgilendirmelerinden ötürü Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyeleri Prof.Dr. Mustafa Erkan, Doç.Dr. Orhan Özçatalbaş ve Tarım Sigortaları Havuzu(TARSİM) Sorumlusu Ferit Şentürk’e teşekkür etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.