Sahraaltı Afrika’da İlk Çince Gazete

Sahraaltı Afrika ülkesi Botswana’da ilk Çince gazete baskıya girdi. Oriental Post isimli gazetenin, İngilizce bilmeyen Çinlilerin Afrika’ya adaptasyonu ve yerlilerle aralarındaki iletişim kopukluğunu giderme adına önemli bir boşluğu doldurması amaçlanıyor.

Gazetenin imtiyaz sahibi Miles Ban Oriental, açılış yemeğinde yaptığı konuşmasında, “Botswana’da çok sayıda Çinli var ve bu nüfusun önemli bir kısmı İngilizce bilmiyor, yerel dil Setswana’dan da anlamıyor. Gazetemiz, hizmet sektörü, üreticiler ve Çin halkı arasındaki ilişkilere yeni bir boyut getirecek.” dedi.

Botswana İletişim ve Enformasyon Koordinatörü Dr Jeff Ramsay da, “Çince gazete, Botswana medyasının gelişmesinde önemli bir dönüm noktası oldu. Bu gazete ülkemizde, İngilizce’den sonra uluslararası dilde basılan ilk gazete oldu.” diye konuştu.

Oriental Post, Botswana’nın yabancı dil bilmeyen Çinliler için başta banka ve sigorta hizmetleri olarak bir çok sektörde temel bilgi kaynağı olacak.

Yakın zamanda Amerika’yı geçerek Afrika’nın en büyük ticaret ortağı olan Çin, uzmanların deyişiyle, kara kıtada nüfusunu ve nüfuzunu her geçen gün artırıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.