Sakatlar Konfederasyonu Üyeleri Başkentte Eylem Yaptı

Başkentte engelli eylemi

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu üyeleri Başkentte, engelli ayrımcılığına ve toplumsal duyarsızlığa dikkat çekmek için basın açıklaması yaparak İnsan Hakları Anıtı’na karanfil bıraktı. 

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu üyeleri ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ öncesi engelli ayrımcılığına, toplumsal duyarsızlığa dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan açıklamayı yönetim kurulu üyeleri adına Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Mali Sekreteri Haldun Kırkık yaptı. Türkiye nüfusunun yüzde 12,3’ünü engelli vatandaşların oluşturduğunu kaydeden Kırkık, engellilerin yüzde 90’ının istihdam dışı yardıma muhtaç konumda olduğunu bildirdi.

Engellilerin giderek artan sorunlarla yaşamak zorunda bırakıldığını belirten Kırkık, artık kağıt üzerinde kalan haklar değil, kalıcı çözümler istediklerini ifade etti. Kamusal alanda, binalarda ve araçlarda engelsiz yaşam istediklerini söyleyen Kırkık, yaşamın her alanında eşitlik istediklerini dile getirerek, “Engelli istihdamının artırılmasını, üretime katılmayı ve eşit ücret almayı istiyoruz. Yeterli geliri olmayan ve çalışma olanağı bulunmayan engelli insanlara aylık bağlanmasını istiyoruz. Sosyal yaşama özgürce katılabileceğimiz, engelsiz kentler ve özgürce yaşayabileceğimiz engelsiz bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından, Kasım ayında tekerlekli sandalyesi ile caddeden geçmek zorunda kalan ve çöp arabası tarafından ezilerek hayatını kaybeden engelli Nevzat Özyavuzer için İnsan Hakları Anıtı’na karanfiller ve mumlar bırakıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.