Şam’da Kanserle Mücadeleye Destek İçin 3 Bin Kişi Koştu

ŞAM– Suriye’nin başkenti Şam’da Tıbbi Araştırmalara Destek Derneğinin organize ettiği 19. Terry Fox Kanser Araştırmalarına Destek Koşusu’nda 3 bin kişi katıldı. Şam Kalesinin önünden hareket eden koşucular Süleyman Paşa Hanı, Roma Kemeri, Bekri Hamamı, Emeviler Camisi ve el-Zahiriye Okulunun bulunduğu eski Şam’ı en önemli yerlerinden geçerek koşuyu tamamladı.

Suriye Sağlık Bakanı Rıza Sait, bu maratonun toplumu sağlıklı yaşama destek ve hastalıklardan korunma bilincini yaygınlaştırmanın yanı sıra kanser hastalarına uygun sağlık hizmetleri sunma yönünde bir çok program uyguladığını belirtti.

Öte yandan Kanada’nın Şam Büyükelçisi Glen Davidson, Suriye sivil toplumunun, kanser hastalığı konusunda bilinçlendirmeye önem verdiğini söyledi.

Fransa’nın Şam Büyükelçisi Eric Chevalier ise gençlerin ve çocukların bu maratona katılmalarının taşıdığı öneme vurgu yaparak bu etkinliğin, kanser ve erken teşhis konusundaki bilinçlendirme sürecinde önemli bir sosyal hareketliliği ifade ettiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Mücadele Müdürü Ziyad Mesallati, 2002 yılında oluşturulan ulusal kanser kayıtlarının, hastalık sayısı ve Suriye illerindeki coğrafi dağılımı hakkında bilgi verdiğini belirtirken kanserle mücadele programının, erken tanı yoluyla kanser hastalıklarını tedavi eden hastaneleri denetlediğine işaret etti.

Şam’da gerçekleştirilen koşu, 19 yaşında kemik kanserine yakalanarak ayağı kesilen Kanadalı Terry Fox’un anısına düzenleniyor. Fox, hastalığına rağmen Kanada’yı koşarak geçme kararı almış ve başlattığı ‘umut koşusu’ ile kanser hastalarına destek olmak istemişti. Ancak Fox bitiş çizgisine gelmeden hayatını kaybetmişti. Terry Fox’un 1981 yılında hayatını kaybetmesinden bu yana, koşu 60 ülkede düzenlenirken geliri kanser araştırmaları yararına kullanılıyor.

Koşu ilk olarak 1992 yılında Suriye’de düzenlenmeye başlandı. 2002 yılında kurulan Kanser Araştırmalarına Destek Derneği; kuruluşundan itibaren koşuyu organize etme görevini üstlendi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.