Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe Yerine Trabzonspor

Günlerdir Türk kamuoyunu meşgul eden Şike soruşturmasına UEFA’dan gelen sert müdahale Fenerbahçe ve Türk Futbol dün yasında deprem yarattı. UEFA, Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nin dışında bırakarak Trabzonspor’u aldı.

UEFA başmüfettişi Cornu’nun raporu doğrultusunda Fenerbahçe’ye ‘’Çekil’’ uyarısı yapılmış, Fenerbahçe kabul etmemişti. Bunun üzerine Türkiye Futbol Federasyonu’na ‘’Gerekeni yapmazsanız Türkiye’yi Avrupa’dan men ederiz.’’mesajını göndermişti.Bunun üzerine Futbol Federasyonu İcra Kurulu olağanüstü toplanarak Sarı – lacivertli ekibin Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmemesi kararını verdi.

Ardından UEFA Başkanı Michael Platini Monaco’da yaptığı açıklamada Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne aldıklarını açıkladı. UEFA’nın resmi internet sitesinden de karar açıklandı. Trabzonspor bugün  oynayacağı UEFA Avrupa Ligi Play-Off turu rövanş maçında Athletic Bilbao ile oynayacağı karşılaşma iptal edildi. İspanyol ekip bir üst tura yükseldi

Şampiyonlar Ligi temsilcimiz Tabzonspor, B Grubu’nda İnter(İtalya), CSKA Moskova(Rusya) ve Lille(Fransa) ile eşleşti. UEFA Şampiyonlar Ligi maçları 1 3-14 Eylül’de başlayacak.

Futbol Federasyonu’nun 15 Ağustos’ta aldığı karar gereği Süper Lig daha önce açıklanan takımlarla başlayacak.UEFA’nın net tavrına rağmen tamamlanmamış bir inceleme olmadığı için Fenerbahçe şimdilik lige devam edecek.

Ancak savunmaları alınmasından sonra şike ve teşvik eylemlerine karıştığı saptanırsa Fenerbahçe ligin kaçıncı haftasında oynandığına bakılmaksızın ligden ihraç edilecek ve bir alt kümeye düşürülecek. Fenerbahçe Bank Asya 1. Lig başlamış olduğundan dolayı sezon sonuna kadar beklemek zorunda olacak. Yeniden liglerde 2012-13 sezonundan itibaren yarışacak olan Fenerbahçe en iyi olasılıkla 2013-14 sezonunda Süper Lige dönebilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.