Şanlıurfa’da ”Felaket’in Provası” Vardı

Şanlıurfa’da bu sabah meydana gelen petrol istasyonundaki patlama ortalığı savaş alanına çevirdi. Karaköprü Beldesi’ndeki istasyonda LPG tankında meydana gelen patlama ile ortalık savaş alanına döndü. Bir kişinin öldüğü, 3’ü ağır 21 kişinin yaralandığı patlamanın şiddetiyle çevredeki 200’e yakın evde hasar meydana geldi. Yine patlamada park halindeki otomobillerin 8’i tamamen yanarken 19’u da hasar gördü. Şanlıurfa valisi Nuri Okutan, çevrede oturanların bir haftadır istasyondan gaz sızıntısı geldiğine dair şikayette bulunduklarını, olayı araştıran teknik görevlilerin sızıntı tespit edemediklerini söyledi.

Şanlıurfa- Diyarbakır Karayolu üzerinde Şanlıurfa’ya 5 km uzaklıktaki ‘‘Aydın Petrol’’ istasyonunda bu sabah saat 06.30’da meydana gelen şiddetli patlama ile çevrede bulunan işyerlerinde ve bazı apartmanlarda çökmeler meydana geldi. Binaların camları kırılırken, balkon demirleri ve kapıları tahrip oldu.

Patlamada ortalık savaş alanına dönerken petrol istasyonunun arka tarafındaki Karşıyaka Mahallesi’nde boş alanda park halindeki araçlar yanmaya başladı. Mahalle sakinleri patlamayla neye uğradıklarını şaşırarak can havliyle kendilerini sokağa attılar. Bölgeye çok sayıda polis, itfaiye, sivil savunma ve 112 ekipleri sevk edildi. Sivil savunma ekipleri enkazda yaralı olup olmadığını araştırırken sağlık ekipleri de enkazdan çıkarılan yaralıları bölgedeki hastanelere sevk ettiler. İtfaiye alev alan araçları söndürmeye çalışırken polis ekipleri de patlamanın olduğu bölgedeki tüm apartmanları tahliye ettiler.

Olay yerine gelen Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Vali Okutan patlamanın nedeninin henüz belirlenemediğini, bir kişinin öldüğünü ve çok sayıda yaralı olduğunu belirterek çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Sabah saatlerinde böylesi büyük bir patlama ile şoka giren, çevrede büyük hasar, can kaybı ve yaralanmaya neden olan patlama sonrası vatandaşlar apartmanların arasında petrol istasyonunun bulunmasına tepki gösterince kısa süreli gerginlik yaşandı. Gerginlik üzerine tepkili gurubu güvenlik güçleri biber gazı ile müdahale ederek uzaklaştırdı.

Bu olay üzerine evlerimizin balkonlarına şöyle bir çıkıp  bakarsak eğer, bir çoğumuzun petrol istasyonlarıyla dip dibe yaşadığını ve böyle bir olayın her an bizim de başımıza gelebileceğinin farkında mıyız acaba?

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.