Şanlıurfa’da Falun Dafa’ya Büyük İlgi

Uluslar arası fotoğraf sergisi geçen hafta Urfa’daydı. Sergi,Urfa Belediyesinin katkıları ile Belediye sergi salonunda gerçekleştirildi.

 “Direniş” adı altında Falun Dafa uygulamasını ve Çin’de Falun Dafa uygulayıcılarına yapılan işkenceyi konu alan sergi Urfa halkı tarafından çok büyük ilgi gördü. 24-27 tarihlerinde 4 gün boyunca süren sergiye insanlar akın akın geldi.

Sergi, 1999 yılından bu yana Çin’de organları için öldürülen Falun Dafa uygulayıcılarının dünyanın dört bir yanındaki direnişini anlatıyordu.

Kanada eski Asya-Pasifik sorumlusu David Kilgour ile ünlü insan hakları avukatı David Matas, hazırladıkları ve dünya kamuoyuna sundukları çok detaylı bir rapor ile Çin’deki Falun Dafa uygulayıcılarının organları için öldürüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Bu insanlık dışı işlenen suçlar Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Komitesi, Dünya Psikiyatri Birliği raporlarında da detaylı olarak belgelenmiştir.

Remzi Kara (Ressam)Fotograf: Epoch Times Ozan Buğdaycı

Sergiyi çok beğenen Urfa’da resim öğretmeliği yapan Remzi Kara sergiyi düzenleyenlere çok yardımcı oldu. Remzi Kara, “Bu sergiyi bütün Urfa duymalı, bu bizim için çok güzel bir fırsat” diyerek bütün basına ve yerel gazeteleri telefon ile arayarak haber verdi.

Urfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba Fotograf: Epoch Times Çiğdem Köklü

Urfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’da sergiye geldi ve tüm fotoğrafları tek tek inceledi. Çin’de meydana gelen ve hala devam eden zulüm hakkında bilgi aldı ve işkence yapanları kınadı. Başkanın dikkatini Falun Dafa’nın evrensel ilkeleri olan “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” dikkatini çekti. Bu ilkelerin tüm insanlar için önemli olduğunu vurguladı ve sergiyi düzenleyen Falun Dafa derneği üyelerini tebrik etti.

Şanlıurfa Balıklıgöl'de Falun Dafa egzersizleri yapan Urfalılar

Sergiye gelen Urfa halkı ve Harran Üniversitesi öğrencileri Falun Dafa egzersizlerini öğrenmek istediler ve Urfa’nın kültürel yönden çok değerli ve tarihi bir bölgesi olan Balıklı Göl’de egzersizleri yapmak istediler. Egzersizler Balıklı Göl’de yapıldı ve yapıldığı sırada orada bulunan birçok Urfalı’da egzersizlere katıldı.

Balıklıgölde Falun Dafa egzersizlerini yapan kişiler (Soldan sağa) Duygu Kutsal, Mustafa Güneş, Meltem Avcu

Egzersizlere katılan Urfalı Mustafa Güneş, hareketleri çok faydalı bulduğunu ve fırsat olursa tekrar yapmak istediğini belirtti. Urfa Balıklı gölde yapılan egzersizler medya tarafından büyük ilgi gördü. Çoğu gazetede ve gece haberlerinde yapılan Falun Dafa egzersizlerinin haberi yayınladı.

Urfa'nın yerlisi Hasan Kaleağası ve torunu Betül Kaleağası Fotoğraf: Epoch Times Çiğdem Köklü

Sergiyi torunuyla beraber ziyaret eden Tarım müdürlüğünden emekli ve Urfa’nın yerlisi olan Hasan Kaleağası Falun Dafa’yı çok sevdi. “Saf olmak en güzel şey, insanın içi dışı bir olmalı, anladığım kadarı ile Falun Dafa’lılar böyel insanlar” dedi.  Fotoğraflara baktığı esnada gözleri dolu dolu oldu. “Bu kadar iyi olan insanlara nasıl bu kadar acımasız davranabilirler. Bu çok büyük bir kötülük“ diye ekledi. Bu sergi Urfa’ya geldiği için tekrar tekrar dernek üyelerine teşekkür etti. Bir dahaki sefer kendisinin de mutlaka yardım edeceğini söyleyerek iletişim adresini üyelere verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.