Sarkozy ve Cameron’un Libya’ya Ani Ziyareti

Sarkozy ve Cameron Libya halkı ile tokalaşırken (PHILIPPE WOJAZER/AFP/Getty Images)

Perşembe günü Fransız Başbakanı Nicolas Sarkozy ve İngiliz Başbakanı David Cameron, Kaddafi’nin düşmesinden sonra Libya’yı ilk ziyaret eden liderler oldular. Ziyaretin sebebi, Kaddafi’nin düşmesin de  yardım eden liderlere muhaliflerin teşekkürü olarak nitelendirildi.

Avrupa liderleri, Tahrir meydanına geldiklerinde Libya halkı tarafından alkış ve çığlıklar ile karşılandı. Tripoli’deki Tahrir meydanında, iki büyük lider ve muhaliflerin başkanı Mustafa Abdül Celil ile beraber ortak basın toplantısı düzenlediler. Liderler, Libya’ya askeri, diplomatik ve insani yardımları sürdürme sözü verdiler.

Cameron, Libya’nın dondurulmuş olan varlığı olan 12 milyar sterlin’e dikkat çekti ve dondurma işlemini sona erdireceklerini söyledi. Ayrıca Kaddafi’nin yakalanmasında sonuna kadar destek vereceklerini de belirtti.

Sarkozy ise, Bu olayı Arap baharında örnek olarak göstererek Suriye’de olaylara dikkat çekti ve “Suriye’li gençlerin de Libya’dakilerle aynı şansa sahip olmasını arzu ediyorum” dedi.

2008 yılında Arap Baharının ilk başladığı sıralarda, Suriye lideri Beşşar Esad ve Kaddafi’nin Sarkozy tarafından sıcak karşılanması şiddetli bir şekilde eleştirilmişti. Fransa aynı zamanda Tunus eski lideri Zeynel Bin Abidin’e sosyal yönetimde “yardım ve destek” olduğu konusunda da eleştirilmişti.

Sarkozy verdiği mesajda, tüm Arap halklarının yanında olduklarını söyleyerek “Fransa ve Avrupa her zaman onların yanında olacak” dedi.

Libya’yı ilk ziyaret eden liderlerin, Başbakan Erdoğan’ın da Libya’da bulunacağı güne denk gelmesi dikkat çekti. Erdoğan’ın son zamanlarda İsrail’e karşı gösterdiği güçlü tavır, bölgedeki hakimiyeti ve Müslüman bir ülkede lider olduğu için Avrupa’dan daha avantajlı olarak görünüyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.