Dün Kaybolan Uçak Suriye Tarafından Düşürülmüş

 

Dün Kaybolan RF-4E Phantom Uçağı Suriye Tarafından Düşürüldüğü Açıklaması Yapıldı

 

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde  dün açıkladığı RF-4E Phantom Keşif  uçağı ile ilgili bilgi “22 Haziran tarihinde görev uçuşu için saat 10.30’da Malatya-Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımızla saat 11.58’de Hatay ili güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesilmiştir. Arama kurtarma çalışmalarına derhal başlanmıştır” şeklindeydi.

Bu açıklamadan sonra uçağın Kıbrıs’ın Karpaz Burnu ile Hatay’ın Samandağ ilçesi ve Suriye’nin Lazkiye Limanı arasında bir üçgende düştüğü tespit edildi.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Brezilya Gezi’sini tamamlayarak dönüş yolunda olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet İstanbul yerine Ankara’ya indi.

Başbakan Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısı sonrası güvenlik zirvesi yapıldı. Ankara’da Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma Bakanları ile Genelkurmay Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı’nın katıldığı güvenlik zirvesi gerçekleştirildi.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken yabancı basın ajansları Suriye’nin Türk Uçağını düşürdüğü haberini ‘‘flaş haber’’ olarak duyurdu. Fakat Genelkurmay, Türk Dışişleri sessiz kalarak zirve sonrası Başbakan’ın açıklamasını beklediler.

Başbakan Açıkladı: Uçağımız Suriye Tarafından Düşürülmüştür

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın başkanlık ettiği ve 2 saat 10 dakika süren güvenlik zirvesinin ardından yapılan yazılı açıklamada, ‘Uçağımızın Suriye Tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır’ denildi.

Açıklamada 22 Haziran’da görev uçuşu için Malatya Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan uçakla telsiz ve radar temasının kesilmesinin ardından yaşanan gelişmelerin toplantıda ele alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:“İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır. Pilotlarımız dahil arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir. Türkiye olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır.”

 Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.