Seçmece ve Kesmece Karpuz Zamanı

commons.vikimedia

Yaz sıcağının iyice kendini hissettirdiği bu günlerde serinlemek, içimizin yangısını almak ve biraz da canlanmak için buz gibi bir karpuz olsa hiç de fena olmaz. Her yerde yetişebilmesi nedeniyle ucuz olan zengin fakir her eve girebilen karpuz yaz aylarının en güzel ve faydalı meyvelerindendir.

 Yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde tercih edilir. % 90’ı su olan karpuz, vücudumuzun yazın terlemeyle kaybettiği suyu karşılarken, yine terlemeyle kaybedilen sodyum ve potasyumu da karşılar.

 Karpuz Nasıl Seçilir?

 Tatlı ve sulu bir karpuz seçmek marifet işi olsa da bazı püf noktalarına uyarak biz de başarabiliriz.Büyüklerimizin yaptığı gibi bir elimize alıp diğeriyle de şaplak atarak çıkarılan sese göre olgun olup olmadığını anlamayı başaramıyorsanız diğer yöntemleri tercih edebilirsiniz. Önce kabuğundan başlayacağız. Başka meyvelerin aksine kabuğunun parlak değil mat olması gerekiyor. Tırnağımızla kazıyınca kolayca kabuk rengi çıkmalı ve toprağa oturan kısmının kabuk rengi açık sarı olmalı beyaz ya da yeşil değil. Eğer kesmece karpuz alacaksak da içi parlak kırmızı, çekirdekleri de kahverengi ya da siyah olmasına dikkat edeceğiz.

Karpuzun Faydaları :

A ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Özellikle Beta –karoten deposudur. Yine çok güçlü bir antioksidan olan likopen açısından da zengindir. Karpuza kırmızı rengini veren likopendir. Bu antioksidanlar vücuttaki zararlı maddelerin kolesterolün kan damarlarına yapışmasına neden olup kalp krizine yol açmasını önler. Yine likopen prostat kanseri riskini de azaltır. Enerji üretimi için gerekli olan B vitaminlerince de zengindir. Özellikle B1ve B6 vitaminleri karpuzda bol miktarda bulunur. Karpuz çekirdeğinde bulunan cucurbocitrin adlı bir madde kan basıncını düşürmekte ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.