Sedef Hastalığı Ve Meditasyon

Sedef hastalığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sisteminde görevli T lenfositlerin sedef hastalığını oluşturmasında önemli rolü vardır. Deride bir hasar olduğunda veya bir mikrop yerleştiğinde deri hücrelerinin bunu tamir etmek için daha fazla çoğalması gerekir. Fakat sedef hastalarında bağışıklık sisteminin T lenfositi adı verilen bu hücrenin ayarı bozulmuştur ve her şey yolundayken de deri hücrelerini artırıcı maddeler salgılamaya başlar. Bunun sonucunda belirli bölgelerde hızla çoğalan deri hücrelerinin de fonksiyonları bozulur ve tam olarak olgunlaşmadan artış gösterirler. Aralarındaki bağlantıyı tam sağlayamaz ve kuruyup dökülen tabakalar oluştururlar.

 Hastalığın en önemli nedeni strestir. Sedef hastaları genellikle içine kapanık, alıngan, hassas ve iyi tabiatlı kişilerdir. Genetik olarak ta geçebilir. İklim ve yaşamdaki köklü bir değişiklik sedefi tetikleyebilir. Sedef güneşli iklimlerde azalır ve özellikle kışın artış gösterir. Yine düşük rakımlı bölgelerde sedef hastalığı daha az görülmektedir. Bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu için bazı enfeksiyonlar ve onların tedavisinde kullanılan ilaçlar da bağışıklık sistemini zayıflattığı zaman hastalığı ortaya çıkarabilir. Özellikle çocuklarda streptokok adında boğazda yerleşen bakteri enfeksiyonlarında sedefin alevlendiği bilinmektedir. Bademcik iltihabı olan çocukların tedavilerinin iyi yapılması gerekmektedir. Bazı kalp ve tansiyon ilaçları, lityumlu ilaçlar, romatizma ve ağrı kesiciler de hastalığı artıran ilaçlar olarak bilinmektedir.

 Sedef Hastalığının Tedavisi: 

Kronik bir hastalık olan sedef hastalığı asırlardan beri tanınan ve tedavi edilen bir hastalıktır.İlaçlı tedavi yönteminde kortizonlu  veya nemlendirici merhemler kullanılabiliyor. Ömür boyu kullanılması gereken bu ilaçların deriyi çatlatıp inceltebiliyor. Yine tedavide kullanılan sistemik ilaçlar da karaciğer böbrek yetmezliği, çocuklarda gelişme geriliği gibi yan etkiler gösteriyor.Sedef hastalığını tedavisin de ışın tedavisi de diğer bir yöntem. 

Alternatif yöntemlerden olan Sivas’taki Balıklı Göl’de sedef hastalarının şifa bulduğu bir yerdir. Balıklı göldeki balıkların hikmeti aslında sedef kabuklarını yiyerek yaranın kalınlığını azaltmaktır. Sedef yaraları incelen hasta açık havuzlarda güneşlenir ve  hastane şartlarında yapılan ışık tedavisini doğal ortamda uygulamış olur. Güneş ışığındaki mor ötesi ışık zayıf bir ışıktır ama balıkların incelttiği yaraya rahatlıkla nüfuz eder. Yine İsrail’deki Lut Gölü atmosferi dünyadaki Mor ötesi ışınların en yoğun olduğu yerdir. Son yıllarda uzman dermotologlar tarafından uygulanan Lut Gölü minareleri ve bitkisel karışımlarla hazırlanan krem ve şampuanlarla yapılan tedavilerde 1,5- 2 ayda tedavi sağlanmakta ve hastalık 2-3 yıl kontrol altına alınmaktadır. 

  Sedef hastalığının en önemli nedeni olan psikolojik faktör olan stresle başa çıkmak için artık günümüzde de kabul gören meditasyon sistemlerinden birini uygulamak gerekir. Bütün hastalıkların kökeni olan stresin beynimizden  vücudumuza on binlerce enerji kanalları ile sürekli akan bir  kötü enerji akımı olduğunu söyleyebiliriz.Maruz kaldığımız stres, kaygı vb olumsuz durumlarda vucudumuz anti-stres hormonları üreterek kendi savunma sistemini kurup,bağışıklık sistemini devreye sokuyor. Bu anti-stres hormonları, mutluluk hormonları ve bağışıklık sistemi hormonlarını bizim vücudumuz zaten üretiyor. Bizim vücudumuzdaki bozulan bu mekanizmayı  sağlıklı bir şekilde düzenleyen  Uzakdoğu da Gi-gong egzersizleri denilen binlerce yıldır uygulanan meditaston sistemleri mevcut. Falun Dafa’da bu meditasyon sistemlerinin en çok uygulanan ve en güçlü sistemi. Falun Dafa ile vücudunuzdaki olumsuz enerjileri, evrendeki temiz Qi enerjisi ile temizleyip sağlığımızı düzenleyip stresle başa çıkabiliriz. Uygulama ile olumsuz duygu ve düşünceleri geliştirerek kişinin stres kaygı ve diğer yaşamsal zorluklarla başa çıkmasını sağlayabilir.Uygulamayı öğrenmek için (http://www.falundafatr.org/ ) adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.