Şehirlerin Çöp Sorununu ‘Solucanlar’ Çözecek

solucan

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı projeyle evsel atıkların dönüştürülmesinde solucanlardan yararlanılacak. Türkiye geneline yayılması  planlanlanılan projede İşkur, KOSGEB, Tarım Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verecek. Projede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da yer alacak. Aile Bakanlığı’nın desteğiyle, projede zihinsel engelli vatandaşlar istihdam edilecek. Gübre tesisinde 15 yaş üstü 50 zihinsel engelli çalışacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerin çöp sorununa karşılık solucanları devreye sokuyor. Türkiye’de ilk defa İzmir’de kurulacak tesisle, solucanlar tarafından evsel atıklar yenerek gübre üretilecek.

 İzmir Karabağlara yapılacak tesisle evsel atıklar solucanlar marifetiyle gübreye dönüştürülerek ekonomik değer oluşturulacak.Yer tespiti yapılan projede, gübre üretimine Ekim ayında başlanacak. Proje için ABD, Romanya ve Ukranya’dan çöp işinde uzman 1 milyon solucan ithal edilecek. 9 bin metrekare alan üzerine kurulacak ve bin 930 ton kapasiteli tesiste sadece pazarların sebze ve meyve atıkları gibi organik evsel atıklar kullanılacak. Yine Karabağlar ilçesinde bulunan katı atık tesisinden de buraya evsel atıklar getirilecek. VERMİ adı verilen kırmızı solucanlar bu atıkların üzerine salınacak. Solucanlar tarafından kemirilen evsel atıklar, 15 günle 1 ay arasında değişen sürelerle gübreye dönüşecek. Solucanlar tarafından üretilen gübre, park, bahçe ve zirai alanda kullanılacak. 1,5 milyon TL’lik maliyeti olan tesis ile yılda ekonomiye 45-50 milyon TL’lik katma değer sağlanacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.