Seri Katilin Üzerinden Çıkanlar Şoke Etti

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İzmir’de yakalanan seri katil Atalay Filiz’in üzerinde yüklü miktarda para bulundu.

Üç kişinin katil zanlısı olarak aranan ve kamuoyunda “seri katil” olarak bilinen Atalay Filiz, bugün İzmir’in Menderes ilçesinde Gümüldür-İzmir istikametinde faaliyet gösteren bir minibüste duyarlı vatandaşların ihbarları sayesinde yakalandı. İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, yaptığı açıklamada Filiz’in üzerinden kendi kimliği, kendisi ve başkalarının fotoğraflarının bulunduğu dört adet sahte kimlik, üç adet ehliyet belgesi, 14 adet kendi ve başkaları adına faal olan kredi ve banka kartları, iki adet avcı bıçağı ve bir biber gazı ile 25 bin TL’ye denk gelen miktarda para çıktığını söyledi.

Uzunkaya, vatandaşlardan gelen yüzlerce ihbar sonucunda Filiz’in yakalanması üzerine duyarlı vatandaşlara teşekkür ederek, Filiz’i ihbar eden vatandaşı ödüllendirileceklerini kaydetti. Uzunkaya, 2009 yılında Münevver Karabulut cinayetinden aranan ve ihbarlar sayesinde yakalanan Cem Garipoğlu örneğini vererek, vatandaşların bu tip olaylarda duyarlılıklarının devam etmesi temennisinde bulundu.

Uzunkaya, Filiz’in üzerinden 2 adet avcı bıçağı ve biber gazı çıkmasını ise “vahim” olarak nitelendirdi.

“GÖRÜNÜŞ İTİBARİYLE ÇOK ZEKİ”
3 yıldır ailesiyle temasta bulunmadığı öğrenilen Filiz’in kamuoyunda dillendirildiği gibi seri katil sınıfında bulunmadığını dile getiren Uzunkaya, seri katillerin suçların işleniş itibariyle çok daha farklı bir profilde olduğunu söyledi. Seri katillerin cinayetleri aynı suç aletleriyle tasarlayarak işlediklerini, kurbanların genelde aynı profilde olduğunu kaydeden Uzunkaya, bu kişilerin 3 yıl arayla değil, yaklaşık 30 gün ara ile cinayet işlediklerini belirtti. Filiz’in seri katil olarak anılmasının vatandaşların daha fazla duyarlılık göstermesi nedeniyle faydası olduğunu söyleyen Uzunkaya, Filiz’in İzmir’deki doktor raporunun ardından iki cinayetin işlendiği Ankara’ya gidebileceğini, İstanbul’daki cinayetle birleştirilerek işlemlerinin Ankara’da devam edebileceğini kaydetti. Uzunkaya, üzerinde yaklaşık 25 bin TL’ye denk gelen miktarda parası olan Filiz’in yurt dışına kaçma girişimlerinin olmadığını ifade etti. Uzunkaya, arandığı süre zarfında kılık değiştirmeden dolaşan Filiz’in görünüş itibariyle çok zeki olduğunu belirtti.

İHTİYAÇLARINI DOĞADAN KARŞILAMIŞ
Güvenlik kameralarında görülen valizlerinde kitap ve günlük ihtiyaç malzemelerini taşıyan Atalay Filiz, yük olması nedeniyle bu eşyaları çeşitli bölgelerde çöp kutularına atmıştı. Filiz’in ilk görüntüleri, Buca ilçesindeki bir internet kafede ortaya çıkmıştı. Filiz’in burada yaklaşık 4 saat kaldıktan sonra bir öğrenci ile anlaşarak iki gün Yeşilyurt semtinde bir evde kaldığı belirlenmişti. Filiz, daha güvenlik kamerası görüntülerine yansımadı. 31 Mayıs’ta İzmir merkezden valizleriyle ayrılan Filiz’in babasının görevi nedeniyle çok iyi bildiği Havacılar Kampı’nın bulunduğu İzmir’in Özdere semtinde saklandığı öğrenildi.

İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, bir pansiyonda, sahilde, arazide kalan Filiz’in zor şartlar altında yaşamasını doğada barınma konusunda becerilerine bağladı. Filiz’in bu süre zarfında ihtiyaçlarını doğadan karşıladığı öğrenildi.

Atalay Filiz, bu sabah saatlerinde Gümüldür’de bindiği bir minibüste duyarlı ve dikkatli bir vatandaşın dikkatini çekti. Vatandaşın kendisinden şüphelendiğini anlayan Filiz’in minibüsten inerek başka bir minibüse bindiği öğrenildi. Burada da başka bir vatandaşın dikkatinden kaçamayan Filiz, gelen ihbarlar sayesinde bindiği ikinci minibüste kıskıvrak yakalandı. Filiz’in yakalanması sırasında herhangi bir direnç göstermediği ifade edildi.

PASAPORTUYLA EN SON ENDONEZYA’YA GİTTİ
Filiz’in üzerinden kendi adına düzenlenmiş bir pasaport çıkarken, bu pasaportla en son 2012 yılında Endonezya’ya gittiği, pasaportun 2013 yılında geçerliliğini yitirdiği öğrenildi. Filiz’in üzerinde ayrıca kendine ait bir kimlik ve dört adet kendi fotoğrafının bulunduğu başka kişilere ait sahte kimlikler ele geçirildi. Kendi kimliği, kendisi ve başkalarının fotoğraflarının bulunduğu dört adet sahte kimlik, kendi ve başka şahısların fotoğraflarının bulunduğu üç adet de ehliyetle yakalanan Filiz’in üzerinden 14 adet kendi ve başkaları adına faal olan kredi karları ve banka kartları da çıktı.

Güvenlik kameralarına yakalandığı valizlerinin içinde kitaplar ve günlük ihtiyacını karşılayacak malzemeler bulunan Filiz’in kendisine ağırlık yapan bu eşyaları çeşitli bölgelerde çöp kutularına attığı tespit edildi. Üzerinden 10 bin TL ve 3 bin 500 euro çıkan Filiz’in bir de Fransız vatandaşlık belgesi bulunduğu bildirildi.

Filiz, doktor kontrolü için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Bozyaka hizmet binasından çıkartılırken görüntülendi. Filiz’in oldukça zayıf olduğu gözlendi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.