Sibirya’da Buzun İçinde Yüzme Yarışı

MOSKOVA – Rusya’nın Sibirya bölgesinde soğuk suda yüzmeyi sevenler eksi 20 dereceye aldırmadan açık havada yüzme yarışına katıldı.
Novobosibirsk şehrinin Koltsovo parkında düzenlenen yarışta soğuk suda yüzmeyi seven ve Rusya’da “Morj”(mors) olarak adlandırılan vatandaşlar kıyasıya yarıştı. Bölgede -20 ve -25’e kadar varan soğuğa aldırmayan morjlar dakikalarca buz gibi suda yarıştı.
Novosibirsk Soğuk Yüzme Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmaya Sibirya’nın bir çok şehrinden morjlar katıldı. Sibirya’nın sayıca en kalabalık soğukta yüzme yarışması olmaya hak kazanan etkinlikte Angarsk, Blagoveşensk, Barnaul, Murmansk, Omsk, Saratov, Perm, Tomsk, Tyumen ve Çeboksar şehirlerinden katılımcılar yer aldı.
Kadın, erkek ve farklı yaş gruplarına göre yedi ayrı kategoride düzenlenen yarışma takım ve tek kişilik müsabakalar şeklinde tertiplendi. Yarışmaya ancak soğuk suda yüzmede en az bir yıllık tecrübeye sahip olanlara izin verildi.
Maraton yüzme yarışmasında erkekler 400 metre yüzerken, kadınlar 300 metre yüzdü. Takım yarışmalarında ise 100 metrelik bayrak yarışı düzenlendi. Üçü erkek biri kadın dört kişilik gruplardan oluşan takımlarda her yarışmacı 25’er metre yüzerek bayrak taşıdı. Hızlı yüzme müsabakalarında ise 50 metrelik ve 100 metrelik mesafeler katedildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.