Sıcak Havalarda Ramazan Beslenmesine Dikkat

 Diyetisyen Merve Örnek, “İftarda hafif yemekler tercih edin, ara öğünleri unutmayın, mutlaka sahur yapın, bol sıvı tüketin, hamurlu ve kızartılmış tatlılardan uzak durun.” dedi. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ve sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sağlık açısından bazı riskleri gündeme getiriyor. Oruç tutarken zorlanmamak ve sağlığı korumak için bol su ve iftardan sahura kadar ara öğünlerde hafif yiyecekler tüketmek uzmanların yaptığı en önemli uyarılar arasında. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Polikliniğinden Diyetisyen Merve Örnek, Ramazan ayında özellikle risk grubunda olanların çok dikkatli olması gerektiğini ifade etti. 

Diyetisyen Merve Örnek, şunları söyledi: “Aç kalma süresinin uzunluğundan ötürü sahura mutlaka kalkılmalı, bunun yanında sahurda hafif kahvaltı niteliğinde yiyecekler tüketilmelidir. Gündüz saatlerinde güneşte kalmamaya dikkat edin. İftarda ise hafif yemeklerle başlayıp yağdan uzak durulmalı, kuru baklagiller ve sebzelerden oluşan menüler hazırlanmalıdır. İftarda çok miktarda yemek yerine, akşamı öğünlere bölerek geçirmek gerekirken, iftardan bir saat kadar sonra egzersiz yapmak çok faydalı olacaktır.” 

Merve Örnek gün boyu düşen kan şekerinin tatlı ihtiyacını artırdığına dikkat çekerek, hamurlu ve kızartılmış tatlılar yerine, hafif sütlü tatlılar tüketilmesi gerektiğini söyledi. 

  

ASİTLİ VE ŞEKERLİ İÇECEKLER YERİNE AYRAN, SÜT VE SODA TÜKETİN 

Diyabet, kalp ve tansiyon hastalığı olanların sürekli doktor kontrolünde olması gerektiğini ifade eden Merve Örnek bu hastalıkları olanların doktoruna danışmadan uzun süre aç kalmaktan kaçınmalarını tavsiye etti. 

Sıcak havalarda yeterli miktarda sıvı tüketiminin önemine dikkat çekerek Örnek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği miktara göre günde 10-14 bardak su tüketilmelidir. Ayrıca sıvı takviyesi olarak asitli ve şekerli içecekler yerine ayran, süt, soda gibi içecekler içmeliyiz.” dedi 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.