Şiddete Karşı Bir Milyar Kadın Dans Edecek

Şiddete Karşı Dans
Kadına Şiddete Karşı Bir Milyar Kadın Dans Edecek

“One Billion Rising” adıyla dünya çapında bir milyara ulaşmayı hedefleyen kampanya ile 14 Şubat 2013’te kadınlar dans ederek şiddete karşı eylem yapacaklar. 14 Şubatta 1 milyar kadının sokakta dans etmesinin bir devrim olacağı düşünülerek planlanan eyleme facebook aracılığıyla katılım çağrısı yapılmaktadır.

Sloganlar ise şu şekilde;
“Dünyada her üç kadından biri, hayatında bir kere şiddet görüyor ya da tecavüze uğruyor.”
“Bir milyar kadının haklarının ihlal edilmesi gaddarlıktır.
“Bir milyar kadının dans etmesi devrimdir.”
Biz de bu bir milyarda varız !!
Ya sizler?

Kampanyanın Türkiye’deki lideri sunucu Hakan Doğanay olduğu, organizasyonun merkezi yerinin ise İzmir Saat Kulesi önü olacağı belirtildi. Hareketin dünya lideri ise şarkıcı, aktris, oyun yazarı Eve Ensler olduğu ifade edildi.

“One Billion Rising” aynı ismi taşıyan internet sitesi aracılığı ile 160 ülkede yürütülüyor.

Hakan Doğanay kampanyayla ilgili şunları söyledi: “Şiddet ilk etapta sadece dayak olarak algılansa da tecavüz, taciz gibi insanlık ayıbına dünya çapında bir eylemle dikkat çekmek ilk hedef. Bu eylem çerçevesinde kullanılacak olan araç ilk etapta dans gözükse de eylem için yapılacak çok fazla şey var. Bizler de bu sayıya Türkiye olarak ne kadar katkı sağlarsak o kadar mutlu olacağız. Dans etmenin yanı sıra günler öncesinden hazırlayacağımız broşürleri posterleri paylaşacağız. Okullarda bankalarda işyerlerinde bilhassa kadınların bu konudan haberdar olmasını hatta grev yaparak çalışmayıp dans etmelerini talep edeceğiz. Okullarda konuyla ilgili ders verilmesi için çaba göstereceğiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na kadına şiddetle ilgili konularda kadınların isteklerde bulunmasını, gerekli gördükleri konularda imza toplamalarını, yasa değişiklikleri talep etmelerini isteyeceğiz. Sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgili birlikte hareket etmeleri için girişimlerde bulunacağız. Yapılacak çok fazla konu var. Bu eylem çerçevesi içerisinde tüm Türkiye’nin kadın erkek tek yürek hareket edeceğine inancımız tam.”

Doğanay, ayrıca “Katılım sayısını kestiremesem de irili ufaklı tüm etkinliklerin dışında bireysel katılımlarla ve dans dışında diğer konularda da destek vereceklerle birlikte eyleme 1 milyon kişinin katılımını hedefliyoruz. Dans için de hedef 100.000 kişi. Şu an görüştüğümüz çok sayıda ünlü her konuda destek vereceklerini bildirdi. Önümüzdeki hafta çekimleri yapılacak ve bu çekimler kamu spotu olarak tv kanallarına ve sosyal paylaşım sitelerine servis edilecek. Ancak bu çekimler tamamlanmadan ünlülerin isimlerini açıklamak istemiyoruz” dedi.

İZMİR’DE EYLEM SAAT KULESİ ÖNÜNDE

Türkiye için “Sen de 1 ol” sloganının kullanılacağını belirten Doğanay, sözlerine şöyle devam etti: “Hedefimiz bu eylemin tüm Türkiye’de gerçekleştirilmesi ve amacından saptırılmaması. Yani bu eylem için araç olarak kullanılan dansın doğru anlaşılması gerekli. Bu hareket bir dans gösterisi değil, bir eylem, bir yükseliş, bir başkaldırı, hatta bir uyanış. Bu eylem için özel koreografi hazırlanacak. Eylemi İzmir’de İzmir Tanıtım Derneği ile yürütmekteyiz. 14 Şubat Perşembe günü saat 13.00’de kadına şiddete hayır diyen herkesi Saat Kulesi önüne bekliyoruz.”

 Facebook linki : https://www.facebook.com/OneBillionRising?ref=ts&fref=ts

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.