Şiddetli Lodos Hayatı Felç Etti

Şiddetli Lodos ve Yağış Tüm Yurtta Etkili Oldu

Şiddetli yağmur ve lodos

Şiddetli lodos ve yağış tüm yurtta hayatı olumsuz etkiliyor. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında etkili olan lodos, yağışla birlikte bu gün etkili oldu.  Yüzlerce ev ve işyeri su altında kaldı. Ağaçlar devrildi. Caddeler dereye dönüştü. Lodos nedeniyle bir çok ilde soba zehirlenmeleri de meydana geldi.

Lodosun hızı saatte özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında 100 kilometreye ulaştı.

Lodos Muğla’nın turizm cenneti Bodrum’u da etkiledi. Özellikle 4 metreyi bulan dalgalar kıyıdaki işyerlerinde maddi hasara yol açtı. Ünlü barlar sokağındaki işletmeler de lodosun şiddetinden nasibini aldı. Barlar sokağındaki bir barın çalışanları şiddetli dalgaların zararından korunmak için uzun süre çaba sarf ettiler fakat, dalgalara karşı koyamadılar.

Gece yaklaşık 4 saat süren lodos ve fırtına bir çok otel,motel, lokanta ve işyerlerinde de zarara yol açtı.Şiddetli lodos Bitez, Ortakent-Yahşi ve Turgutreis beldelerinde de etkili oldu. Kayıkçı teknelerinin yanında15 metreuzunluğundaki lüks yatlarda fırtınada koparak karaya sürüklendi.Yine Bitez sahillerindeki dev okaliptüs ağaçları da kökünden söküldü.

Marmaris’te de şiddetli lodos denizdeki pislikleri de kıyıya vurdu. Belediye ekiplerinin su kanallarını temiz tutması olası sel baskınlarını önledi.

Şiddetli lodos ve fırtına Antalya Muğla karayolunda bir köprünün yıkılmasına neden oldu.

Bursa’da lodos yüzünden 25 evin çatısı uçtu. 1 kişinin yaralandı.

Kocaeli’nde ise cemaatin henüz ayrılmış olduğu camiinin çatısı uçtu.

 KEŞANSPOR KAFİLESİNİ TAŞIYAN OTOBÜS UÇURUMA YUVARLANDI

Şiddetli yağış sebebiyle kayganlaşan yollarda çeşitli trafik kazaları da meydana geldi. Bunlardan en talihsizi ise Antalya’dan geldi. Antalya’ya kampa giden Keşanspor kafilesini taşıyan otobüs Korkuteli-Fethiye arasında yolun kayganlaşması nedeniyle kaymaya başladı. Şöforün frene basmasıyla kontrolden çıkarak25 metreuçuruma yuvarlandı. Taklalar açarak duran otobüste tam bir can pazarı yaşandı. Olay yerine çok sayıda ambulansın ulaşmasıyla yaralılar hastanelere taşındı. Futbolculardan Can Çetinkaya olay yerinde Güner Yıldız ise kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane’sinde öldü. Yaralı olan 23 kişinin tedavisi devam ediyor. Kaza nedeniyle Keşan’da büyük üzüntü yaşandı.

METEOROLOJİ UYARIYOR

Lodosun yarından itibaren şiddetini kaybetmesi bekleniyor. Fakat hava sıcaklığı düşmeye devam edecek. Yine yağışlar da etkili olmaya devam edecek.

Yağışların Salı günü kara dönüşeceği, Perşembe günü etkisini kaybedeceği öngörülüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.