Siirt’te 4 Genç Kız Pusuda Öldürüldü

Türkiye dün Ankara’da meydana gelen patlamanın ardından, akşam saat 20.00 sularında Siirt’ten gelen acı bir haberle daha sarsıldı.

Siirt’te dün akşam bir grup terörist Polis Meslek Yüksekokulu’nun yakınlarına pusu kurmuş beklerken, polis otomobili sandığı özel bir otomobile el bombalı ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Saldırıda arkadaşlarına veda yemeğinden dönen 4 genç kız hayatını kaybetti. Otomobilde ağır yaralanan iki genç kız da tedavi altına alındı.

Ölenlerden birinin Siirt’in BDP’li Belediye Başkan Yardımcı Abdullatif Çekin’in yeğeni Kevser Çekin olduğu öğrenildi.

Siit’te yaşayan ve Hatay Mustafa Kemal  Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2’nci sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Nergis Evin için kardeşleri ve arkadaşları veda yemeği düzenledi.

Nergis Evin’le birlikte ablası Zeynep Evin, kardeşi Nuran Evin, arkadaşları yüzme antrenörü Nurcan Olgaç, hemşire Gülcan Olgaç ve özel güvenlikçi Kevser Çekin bindikleri özel bir otomobille gittikleri lokantada düğün olması nedeniyle şehir merkezine geri dönmek için yola çıktı. Polis Meslek Okulu’na 50 metre kala  tarlaya kurdukları pusuya gizlenen teröristler Saat 20.15 civarında polis aracı zannettikleri otomobile ateş açtılar. Saldırıda delik deşik olan otomobildeki 6 kişi ağır yaralanırken, olayı duyan Polis Meslek Yüksekokulu’ndaki polisler teröristlere anında müdahale ettiler.  Daha sonra çatışma bölgesine gelen özel harekat polisleri ile operasyon genişletildi. Teröristlerin kırsalda kıstırılması sonucu çıkan çatışmada bir terörist elindeki el bombasının patlaması üzerine öldü. Ölen teröristin örgütün bölge sorumlusu olduğu öğrenildi.

Saldırıda ağır yaralanan genç kızlar hemen Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak burada yapılan tüm müdahalelere rağmen Zeynep Evin, Nergis Evin, Kevser Çekin ve Nurcan Olgaç hayatını kaybetti.

Durumu ağır olan Gülcan Olgaç dün gece helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilirken, Nuran Evin’in tedavisine Siirt’te devam ediliyor.

Çatışmada ölenlerden Nuran Evin’in babası olay sırasında kızı Zeynep’in kendilerini arayarak ’çatışmanın içerisine girdik bizi kurtarın’ diye aradığını, hemen olay yerine gitmelerine karşın cesetleriyle karşılaştıklarını, 2 evladını kaybetmelerinin acısını yaşadıklarını, bu ülkede herkesin kardeş olduğunu,  devlet büyüklerinden bu yaranın bir an önce kapanmasını istediklerini söyledi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ölen genç kızların cenaze törenine katılmak için Siirt’e gitti. Önce hastanede tedavisi süren Nuran Evin’i ziyaret eden Bakan Şahin daha sonra vali Musa Çolak ile esnafı ziyaret etti.

Ölen genç kızlar için Şeyh Musa Camii’nde kılınan cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’de katıldı. Daha sonra cenazeler Şeyh Musa Mezarlığı’na defnedildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.