Şırnak Uludere’de Katliam Gibi Kaza, 1 Korucu ve 9 Asker Hayatını Kaybetti

Şırnak’ın Uludere İlçesinde askerleri taşıyan minibüsün uçuruma devrilmesiyle korucu olan şoförle birlikte 9 asker de hayatını kaybetti.

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Gülyazı Köyü’nde BDP’lilerin Irak Sınırı’ndaki hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerine yapacakları bayram ziyareti öncesi güvenlik önlemi amacıyla köye giden askerleri taşıyan minibüsün uçuruma yuvarlanmasıyla minibüsü kullanan korucu ve 9 askerle birlikte toplam 10 kişi hayatını kaybetti. Kazada 1’i çocuk 4 asker de yaralandı.

 28 Aralık 2011’de Irak sınırında gerçekleştirilen hava operasyonunda Uludere’nin Gülyazı Köyü’nden 34 köylü hayatını kaybetmişti. Bu gün  köylülerin ailelerini ziyaret edecek olan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak ve Mardin Bağımsız milletvekili Ahmet Türk öncesi güvenliği sağlamak amacıyla askerler görevlendirildi.

 Gülyazı Köyü’ne askerleri taşıyan ve aynı zamanda koruculuk yapan Mehdi Tosun yönetimindeki sivil minibüs, Gülyazı Köyü’ne 200 metre kala virajı alamayarak şarampole yuvarlandı.

Saat 10.30’da meydana gelen kazaya ilk müdahaleyi Gülyazı Köylüleri yaptı. Kendi çabaları ile yaralı askerleri minibüsün içinden çıkarmaya çalışan köylüler ve olay yerine gelen askerler yaralıları 500 metre uzaktaki Gülyazı Sağlık Ocağı’na götürdüler. Burada ilk müdahaleleri yapılan askerler daha sonra askeri helikopterlerle Şırnak Askeri Hastanesi’ne ve Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, kazada korucu olan şoför Mehdi Tosun ve 9 askerin hayatını kaybettiğini, 10 yaşında bir çocukla, 4 askerin de yaralandığını açıkladı.(Gazete Vatan)

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.