Sivas Davası Zaman Aşımı Nedeniyle Düştü

Sivas Davası  Zaman Aşımı Nedeniyle Düştü

MADIMAK OTELİ (GETTY IMAGES / AFP / ADEM ALTAN)

2 Temmuz 1993’de Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılması davasının zamanaşımı nedeniyle düşürülmesine karar verildi.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’de 33 aydın ve sanatçı, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici olmak üzere toplam 37 kişinin yanarak ölmesine neden olan Madımak Oteli’nin yakılması olaylarıyla ilişkin davada, mahkeme davanın zamanaşımı nedeniyle düşmesine karar verdi.

Ankara 11. Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmada avukatların son beyanlarının dinlenmesinin ardından karar açıklandı.

Sanıklardan Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ’ın ölmeleri; Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu’nun da zamanaşımı nedeniyle düşürülmesine karar verildi. Mahkeme Başkanı Dündar Örsdemir kararında ‘insanlık davasında zamanaşımı olmaz, ancak bu suçu işleyenlerin kamu görevlisi değil, sivil oldukları için davanın düşmesine karar verildi’ dedi. Avukat Şenal  Sarıhan mahkemenin kararını temyize götüreceklerini söyledi.

Davanın görüleceği Ankara Adliyesi önünde sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik tedbirleri alındı. Ankara Adliyesi’nin Atatürk Bulvarı’na  bakan ana kapısı önünde Madımak Oteli’nde yakınlarını kaybedenler ile Alevi örgütleri toplanarak ‘zamanaşımına protesto’ eylemi yapıldı.

Duruşmaya CHP milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Muharrem İnce, İlhan Cihaner, Umut Oran, Malik Ecder Özdemir, Kamer Genç, Celal Dinçer, Sabahat Akkiraz, Veli Ağbaba, Gökhan Günaydın, Sezgin Tanrıkulu, Hüseyin Aygün, BDP milletvekilleri Sırrı Sakık, Sabahat Tuncel’in yanı sıra Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Danıştay eski Başsavcısı ve ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, sanatçı Rutkay Aziz ile mağdur yakınları ve müdahil avukatlar katıldı.

Ankara Adliyesi  Önünde Olaylar

Sivas Davası’nın zamanaşımı nedeniyle düşürülmesine tepki gösteren ve Ankara Adliyesi’nin önünden Kızılay’a yürüyüş yapmak isteyen gruba, polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.Kararın açıklanmasının ardından dışarıdaki grubun bir bölümü yürüyüş yapmak isteyerek yolu trafiğe kapattılar. Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatan Türkiye Komünist Partisi  (TKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Halkevleri üyelerinin de aralarında bulunduğu gruptakilerin ellerindeki taş ve sopaları polise fırlatmaları üzerine polis biber gazı ve tazyikli suyla gruba müdahale etti.

Kaynak:Vatan Gazetesi

  Anahtar Kelimeler: Sivas Katliamı, Madımak Oteli, Sivas Davası, Zaman aşımı, Ankara Adliyesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.