Skandallara Devam mı? Berlusconi Yine Aday

İtalya’da Başbakan Monti’nin İstifasını açıklaması Üzerine Berlusconi Yine Aday Olacağını Açıkladı

İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi yeniden aday olacağını açıklarken (Giuseppe Cacace / AFP / Getty Images)

İtalya eski başbakanı ve skandallarından dolayı işini bırakan olarak adlandırılan Silvio Berlusconi, geçen yıl bu zamanlarda ortalıktan kaybolmuştu. Fakat Başbakan Mario Monti’nin istifa edeceğini açıklaması Berlusconi’nin dönüş kapısını araladı.

Monti cumartesi günü bütçenin geçmesinin ardından istifa edeceğini açıkladı. Başbakanın açıklaması Berlusconi’nin partisinin, Monti’nin partisinden parlamento desteğini çekmesinden iki gün sonra gerçekleşti.

Geçmişte 3 kez başbakanlık koltuğuna oturan Berlusconi, açıklamasını futbol kulübü Milan’ın antremanı sırasında yaptı. “Devletin şu anki durumundan endişe duyuyorum, bir kez daha sorumluk duygusunu taşıyorum” diye açıklamada bulundu. Ayrıca başbakanlık mevkini özlemediğini sadece sorumluluk duygusu ile siyasete döneceğini belirtti.

Geçen sene kasım ayında İtalya’nın ekonomik krize girmesi ile Berlusconi istifa etmiş ve vergi yolsuzluğu yapmaktan suçlu bulunmuştu. İtalya’nın içinde bulunduğu kriz Monti’nin el atmasıyla aşağı seviyelere düşmüştü.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.