Somali’de Türk Büyükelçiliği’ne Saldırı

Resim: İHA
Resim: İHA

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek binaya yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırının ardından çatışma çıktı. Olayda 3 intihar bombacısı ve 1 Türk güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. 3 polis de yaralandı. Yaralananlar için Türkiye’den ambulans uçak kaldırıldı.

Dışişleri Bakanlığı olaydan sonra bir açıklama yaptı: “27 Temmuz 2013 tarihinde Mogadişu Büyükelçiliğimiz ek binasına bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında Büyükelçiliğimiz ek binasını korumakla görevli Özel Harekat polis memurlarımızdan biri maalesef yapılan tüm tıbbi çabalara rağmen hayatını kaybetmiş, birisi ağır olmak üzere üçü yaralanmıştır. Yaralı memurlarımızın ilk tedavileri Mogadişu’daki Türk doktorları tarafından yapılmıştır. Yaralılarımız ambulans uçakla ülkemize getirilecektir. Türkiye, Büyükelçiliğimiz çalışanlarını hedef alan bu alçakça saldırıyı en güçlü şekilde lanetlemektedir.  Saldırıda şehit olan polis memurumuzun ailesi, yakınları ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyor, yaralanan görevlilerimize acil şifa temenni ediyoruz.  Mogadişu Büyükelçiliğimize karşı yapılan bu hain saldırının faillerinin süratle yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını beklemekteyiz.  Ülkemiz, kardeş Somali halkının yanında yer almaya ve Somali halkına yardım etmeye devam edecektir.”

Saldırıyı Somali hükümetini desteklemeleri nedeniyle Türk diplomatları hedef aldıklarını açıklayan Eş Şebab örgütü üstlendi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.