Son Dakika – İtalya’da Gemi Kazası

Son Dakika – İtalya’da lüks Yolcu Gemisi kaza yaptı

Geminin bağlı olduğu Costa Cruise şirketi, yolcuların Giglio Adası'na tahliye edildiğini, ancak geminin pozisyonu sebebiyle çalışmaların güçlükle yürütüldüğünü açıkladı. Fot:Getty Images

The Epoch Times – Marco Tistarelli

4000’in üzerinde yolcu taşıyan İtalya’ya ait Cruise gemisinde yaşananlar Titanik ile karşılaştırıldı; en az 3  kişi hayatını kaybetti. Cuma gecesi kıyıdaki kayalara saplanan Costa Crociere Grubuna ait Concordia adlı gemi yan yattı.  Saat 19:00’da Roma’dan ayrılan gemi sadece 50 mil gittikten sonra Giglio adası yakınlarında kayaların içinde sıkışıp kaldı.

İtalyan Haber Ajansı ANSA’ya göre, Cuma günü çarpışma sırasında gemideki yolcular akşam yemeğini yiyorlardı, birden bire bütün elektirikler kesildi, tabaklar havada uçmaya başladı. Önlem olarak hemen yolculara can yeleklerini giymelerini söylerken birdenbire yolcular arasında panik başladı ve durum kaosa dönüştü.
Grosseto yakınındaki Toskana şehrinin kaymakamı Giuseppe Linardi, gemide meydana gelen darbe sonucunda 70 metre derinliğinde yarık oluştuğunu belirtti. Ölen 3 kişiden iki kişinin Fransız turist olduğu ve bir kişinin ise Peru uçuş ekibinden bir kişi olduğu haber ajansı tarafından belirtildi. Yaklaşık 70 kişi için ise herhangi bir rapor verilemedi.

Costa-Concordia gemisinden kazadan sonra 1500 yolcu tahliye edildi

Kurtarma ekibi operasyon sonrasında yaklaşık 1500 kişiyi Giglio adasına yerleştirdi. Kurtarılanlar Adanın belediye başkanı  Sergio Ortelli, tarafından okullara ve otellere yerleştirildi, bir kısım kişide  kiliseye alındı. Gemiden kurtarılanlar için ada yetersiz kaldığından çoğu kişi feribotlarla Santo Stefano limanına götürüldü.

Kayalara oturan gemi 80 derecelik bir açı ile yan yattı. Kazanın nedeni henüz belli değil. Kaza ile ilgili soruşturma devam ediyor. ANSA ajansına bir kaynaktan verilen bilgiye göre, gemi kıyıya ve kayalara bu kadar yakın olmamalıydı.

Costa Crociere İtalya’nın en büyük Cruise şirketi. Şirketin kökeni 19. Yüzyıllara kadar uzanıyor ve II.Dünya Savaşından bu yana faaliyetleri devam ediyor. 2000 yılında şirket Carnival tarafından satın alındı.

Yapılan açıklamada; şirket tarafından ölenlerin ailelerine taziyeler sunuldu ve yardım eden yerel  ada halkına teşekkürlerini sundular. Şirketin resmi Facebook sayfasında olay ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

İtalya şirketine ait Cruise Gemisinin yaptığı kazada, 9 Türk’ün bulunduğu ve Gemideki Türklerin hepsinin kurtarıldığı belirtildi.

Orijinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.