Süper Tayfun Filipinler’i Etkisi Altına Aldı

GETTY IMAGES / TED ALJIBE

CEBU– Son yılların en şiddetli tayfunu Filipinler’in kuzey İsabela ve Cagayan eyaletlerinin etkisi altına alırken, kasırga bölgesinin yüzde 90’ı elektriksiz kaldı.

Filipinler’in kuzeyini etkisi altına alan Megi (Juan) tayfunu, elektrik ve iletişim hatlarını keserken, yerel halk sağlam binalara sığınmak zorunda kaldı. Filipinler makamları İsabela ve Cagayan eyaletlerinde süper tayfun Megi dolayısı ile 3 binden fazla kişinin güvenli yerlere tahliye edildiğini açıkladı. Tayfun ile gelen rüzgarın saatte 260 kilometre olduğu belirtilirken, elektrik ve iletişi hatlarını devrildiği, hafif araçların da şiddetli rüzgarla sokaklarda sürüklendiği gelen bilgiler arasında.

İsabella eyaletinden 3 bin 600’dan fazla kişinin sağlam okul binaları, eyalet konağı, kiliseler ve akrabalarının evlerine sığındığı ifade ediliyor. Sokaklar ise devrilen ağaç ve elektrik direkleri ile kapanmış durumda.

Filipinler’in kuzeyinden geçen tayfunun daha sonra Çin’in kıyı kesimlerini vurması bekleniyor. Çin makamları tayfun öncesi sahil kesimlerinde yer alan eyaletlerden artık 140 bin kişiyi tahliye etti. Megi’nin daha sonra vurması beklenen Vietnam’da ise etkili olan şiddetli yağmurlarda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.