Suriye Arap Birliğinin Barış Anlaşmasına Evet Dedi

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El-Arabi (solda) ve Katar başbakanı Hamad Bin Casım (sağda) (Mohammed Hossam/AFP/Getty Images)

Arap Birliği Dışişleri bakanları Kahire’de içinde Suriye’nin özel gündem maddelerini de barındıran bir toplantı yaptılar. Suriye’yi büyükelçi Ahmet Yusuf temsil etti.

Toplantıda Suriye, sekiz aydır süren şiddet olaylarının durdurulması için Arap birliğinin teklif ettiği barış planını kabul etti.
El-Arabiya televizyonuna göre, ismi verilmeyen bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, “Suriye heyeti Arap Birliğinin planını olduğu gibi ve şartsız bir şekilde kabul etti” diye açıklamada bulundu.

El-Cezir’e göre, Katar başbakanı Şeyh Hamad Bin Casım Al-Thani “bu anlaşmada bu noktaya kadar gelebildiğimiz ve anlaşmayı imzaladığımız için mutluyuz, hemen uygulamaya başlandığında daha da mutlu olmaya başlayacağız” dedi.

Anlaşma raporunda, Suriye hükümetinin derhal sokaklardaki tankları ve zırhlı araçları kaldırmaları, protestoculara karşı yapılan şiddeti durdurmaları ve önümüzdeki iki hafta içinde hapiste bulunan muhalifleri serbest bırakılması maddelerini içeriyor.
Aynı zamanda bundan sonra Suriye’ye gelecek olan yabancı gazetecilere, İnsan hakları grupları ve Arap Birliğinin temsilcilerine ülkeye girmeleri ve durumun gözlemlenmesini yapmaları için Suriye hükümeti izin verecek.

Birleşmiş Milletlerden gelen son tahminlerine göre Suriye Devlet başkanı Beşşar Esad’a karşı ayaklanan 3000’den fazla protestocunun öldürüldüğü belirtiliyor.

Yerel Komiteden verilen bilgiye göre Çarşamba günü Humus kenti yakınlarında bir eylemci grubundan 17 kişi hayatını kaybetti. Humus’ta can kaybının daha fazla olma ihtimalinin olduğu belirtiliyor.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.