Suriye Devlet Yanlısı Televizyon İstasyonu Bombalandı

Bombalama Suriye’deki Gerginliği Arttırdı

Suriye Devlet Yanalısı Televizyon İstasyonu Bombalandı (AFP/GettyImages)

Suriye’de Esad yanlısı bir televizyon istasyonuna Salı günü bombalı saldırı düzenlendi. Silahlı terör gruplarından şüphelenilen saldırı, hükümet ve muhalefet arasında daha fazla gerginliğe sebep oldu.

Suriye’nin başkenti Şam’a yakın bir kent olan Druşa kentinde bulunan El-İhbariye televizyonu özel sektöre ait olmasına karşın ateşli bir hükümet taraftarı olduğu için saldırıya uğradı.

Devlet yanlısı televizyona yapılan saldırıda üç kişinin öldürüldüğü bildirilirken, diğer raporlara göre yedi televizyon personeli hayatını kaybetti.

Devlet başkanı Beşar Esad’ın “bu savaşı yenmeliyiz” diye yaptığı açıklamadan hemen bir gün sonra bombalama eylemi gerçekleşti. Esad ilk defa bir açıklamasında “savaş” kelimesini kullandı.

Enformasyon bakanı Omran El-Zubi, devlet televizyonu aracılığı ile bombalamanın “cezasız kalmayacağını” ve bu durumdan Avrupa Birliğinin, Arap Birliği Kurulunun ve Uluslararası kuruluşların sorumlu olduğunu belirtti.

Ayrıca Omran, bu eylemi yapanların Arap Birliği Kurulu kararını uygulayarak, Suriye’nin sesini susturmak amacını taşıdığını ekledi.

 Muhalefet yanlısı olan bir kişi El-Cezire’ye yaptığı açıklamada, “Bu saldırılardan Özgür Suriye ordusu veya yandaşları mesul değildir” dedi.

Bombalama sonrası gösterilen görüntülerde kömürleşmiş kalıntılar görüldü.

Bombalamaya uğrayan binanın merkezi Druşa kentinde, Şam’ın 12 km güneyinde bulunmaktadır.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü saldırıyı kınayarak, “haber kuruluşları çatışmaların içine dahil edilmemelidir” diye açıklamada bulundular.

Anahtar Kelimeler:Suriye,Esad,Bombalama,Avrupa Birliği,Arap Birliği

Derleme İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.