Suriye Olaylarındaki Belirsizlik

Suriye-Humus Katliamındaki Belirsizlik

Özgür Suriye ordusunun üyeleri 20 Ocak 2012 (/AFP/Getty Images)

Kandil gecesi Suriye’de kanlı olayların meydana geldiği ve birçok medya ya göre bu olaylarda 200 kişiden fazla kişi hayatını kaybettiği ve El Arabiya televizyonun da  337 kişinin öldüğü öne sürüldü.

Fakat BBC’ye göre daha sonra yapılan belirlemelerde bağımsız ve saygınlığı yüksek insan hakları örgütleri ise bölgede sadece 55 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Çatışmanın yoğun olduğu Halidiye mahallesinde ise yıkıntılardan 100’den fazla ceset çıkarıldığı iddia edilmişti.

BBC’ye göre meydana gelen olaylarda hükümet ve isyancıların iddiaları çelişiyor. Hükümet görüntülerde olan cesetlerin isyancılar tarafından kaçırılan insanlara ait olduğu iddia ederken, muhalifler olayın katliam olduğunu söylüyor.

Suriye’de meydana gelen bu olayları protesto etmek için İstanbul Şişli’de Suriye konsolosluğu önünde protesto gösterisi yapıldı. Suriye İstiklal bayrağını asmak isteyen göstericilere polis biber gazı sıktı. Bayrak konsolosluğun bulunduğu apartmanın kapısında asıldıktan sonra olay sona erdi.

 İstanbul’un dışında dünyanın birçok yerinde protesto gösterileri yapıldı. Yüzlerce Suriyeli Avrupa ve Ortadoğu’daki Suriye büyükelçiliklerinde protesto eylemleri düzenledi. Kahire,Londra,Libya ve Kuveyt elçilikleri baskına uğrarken, Türkiye,Almanya,ABD,Yunanistan ve Suudi Arabistan’da gösteriler yapıldı. Tunus ise olaylara tepki olarak Suriye büyükelçisini ülkesine geri gönderme kararı aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.