Suriye ve Türkiye Sınırında Gerginlik

İstanbul Fatih Camii avlusunda çok sayıda kişi Beşşar Esad’ı protesto ederek, Esad’ın kuklasını yaktılar.(Getty Images/AFP/BULENT KILIC)

Suriye sınırı hareketli zamanlar geçiriyor. Türkiye sınırına yakın bir bölge olan Güveççi köyü yakınında, Suriye’den göç alınan bölgede Suriye ordusu boy gösterdi. Suriye ordusu tanklar, zırhlı araçlar ve keskin nişancılarla beraber sınırda boy gösterdi.

Bu durum Türkiye tarafında da gerginliğe yol açtı. Generaller sınırda inceleme yaptı, bölgeye takviye birlik gönderildi. Dün öğleden sonra da Türk F 16’ları İskenderun üzerinden geçerek, Suriye sınırında uçuş yaptı.

Sabah saatlerinde askerler Türkiye’ye 3 km kadar yaklaştılar. Sınırda, Suriye’den göç edenlerin bulunduğu bölgede ki binanın üzerinde bulunan Türk bayrağını indirip yerine Suriye bayrağını diktiler. Hemen ardından askerler sınıra yakın olan Hırbit Coz köyünü de kuşattılar. Bunun üzerine Suriye tarafından Türkiye tarafına olan göç arttı, yüzlerce kişi Türkiye tarafına geçti.

Türk tarafından da bu harekete karşılık cevap olarak Güveççi sınır karakoluna daha büyük bir Türk bayrağı göndere çekildi.

Clinton, “Türkiye ve Suriye Arasında Çatışma Çıkabilir”

ABD Dışişleri bakanı Hillary Clinton dün konu ile ilgili  bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Suriye’nin sınır tarafında tuttuğu askerlerini çekmesi gerektiğini vurguladı. Bu bölgede askerlerin olduğu sürece çatışma tehlikesinin de olduğunun altını çizdi.

Durumdan kaygı duyduklarını belirterek, “Suriye ordusunun bölgedeki saldırılarını ve provokasyonlarını derhal sona erdirmesini” istedi.

Suriye Tarafında Çatışmalar Devam Ediyor

Suriye’de standart her Cuma meydana gelen protestolar ve çatışmalar bu cumada devam etti.  Tüm İslam dünyasında protesto gösterileri sürüyor.

İstanbul Fatih Camii avlusunda çok sayıda kişi Beşşar Esad’ı protesto ederek, Esad’ın kuklasını yaktılar.

Suriye Dayanışma Plaftormu sözcüsü Kazım Sağlam, hükümeti Esad gidene dek Suriye rejimi ile olan tüm ilişkileri kesmeye çağırdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.