Suriye’de Muhalifler 3 Sınır Kapısını ele Geçirdi

Suriye’de devam eden Çatışmalar sonucu sınır kapıları muhalifler tarafından ele geçirildi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Cilvegözü sınır kapısının karşısında bulunan Bab el Hava sınır kapısını ele geçiren muhaliflerden biri elinde Özgür Suriye bayrağını tutarken (ADEM ALTAN/AFP/GettyImages)

Beşşar Esad ülkenin kuzeyinde ve  Türkiye-Suriye sınırındaki üç ayrı yerin kontrolünü kaybetti. Suriye ordusu başkent Şam’da muhaliflerin üzerine yürürken, Muhalifler Esad’ın kaçış yolu olan sınırları ele geçirdiler.

Son bir hafta içinde Suriye’de meydana gelen olaylarda Savunma bakanı ve Esad’ın kayın biraderinin de bulunduğu üst düzey dört yetkilinin öldürülmesiyle ülkede işler daha çok kızışmaya başladı.

Halep’teki çatışmalar ağır şekilde gerçekleşirken ülkenin birçok yerinde çatışmalar devam ediyor. Şam’da bazı önemli noktalar isyancıların kontrolüne geçti.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde  Cilvegözü sınır kapısının karşısında bulunan Bab el Hava sınır kapısını uzun süren çatışmalar sonucu ele geçirdi. Çatışmalar sırasında 9 Türk Tırı ateşe verildi. Güvenlik nedeniyle sınır kapısı Türk’lere kapandı ve geçişe izin verilmiyor.

Suriye’nin en önemli sınır kapılarında biri olan Kilis’teki Öncüpınar sınır kapısının karşısında bulunan Esselame sınır kapısında muhalifler tarafından ele geçirildi. Sınır kapısındaki Suriye bayrakları indirildi ve yerine Özgür Suriye bayrağı dikildi.

Esselame kapısının muhaliflerin eline geçmesinden sonra konteyner kentte toplanan Suriyeliler sevinç gösterisi yaptı. Daha öncede Gaziantepte bulunan Karkamış sınır kapısının karşısında bulunan Karablus sınır kapısı ele geçirilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.