Sütte Kanser Yoğurtta Domuz Jelatini

süt ve yoğurtta tehlike

İstanbul Yemek Sanayiciler Derneği (İYSAD) Başkanı Sadık Çelik gıdada yaşanan sorunları laboratuvar sonuçlarıyla da ortaya koydu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2009 yılında yetkilendirilen Uzman Özel GıdaKontrol Laboratuvarı Genel Müdürü Seyfettin Parıldar, Bazı et, süt ,şalça ve yoğurt gibi çok üretilen ürünlerde  taklit ve karıştırma  yapıldığını söyledi. Sucuk ,salam,ve sosis gibi bazı  ürünlerin içerisine  at,eşek,domuz gibi hayvanların etleri ve bağırsak, akciğer, karaciğer karıştırdıklarını belirtti.

Parıldar tüketicilere, kıyma alırken ambalajlı ürün almamalarını, kıymayı parça etten yaptırmalarını tavsiye etti.

Raf ömrünü uzatmak için salçalara koruyucu madde katkısı yapıldığını, yoğurtlara domuzdan yapılan toz jelatin ilave edildiğini, özelliklede koruyucu maddelerin sağlığa zararlı olduğunu vurguladı.
Sütteki büyük tehlikenin ise hayvanların rahatsızlandıklarında  aldığı antibiyotiklerden dolayı bazı ürünlerdeAflatoksin M1 rastlandığını  bu maddenin uzun süre alınması sonucu karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini arttırdiğını belirtti.
Parıldar Türkiye’de toplam 60 gıda laboratuvarı olduğunu, bunun 20’sinin İstanbul’da bulunduğunu söyledi. Vatandaşların şüphe duydukları gıda ürünlerini laboratuvarlara götürebileceklerini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.