“Tacikistan İran’ın Nükleer Programını Destekliyor”

Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi, İran’ın barışçıl nükleer programını desteklediklerini kaydetti. Basına Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’nın bu yılın ilk altı aylık faaliyetlerini değerlendiren Zarifi, Kırgızistan ile olan ilişkileri konusunda da umutlu konuştu.İran’ın barış amaçlı nükleer enerji alanındaki çalışmalarını desteklediklerini kaydeden Zarifi, “Tacikistan, İran dahil barış amaçlı nükleer faaliyetlere karşı değil. Ama dünyanın herhangi bir köşesinde nükleer silah üretilmesine ise karşıyız. Bu bizim pozisyonumuzdur.” diye konuştu.İran ile Tacikistan arasındaki ikili ilişkilerin üst düzeyde sürdürüldüğünü belirten Zarifi, İran ile olan ilişkilerinin Birleşmiş Milletler prensipleri doğrultusunda devam ettirildiğini ifade etti. İran’ın Tacikistan’ın ekonomisinin kalkınması yönündeki projelerde aktif rol aldığını dile getiren Zarifi, İran şirketleri tarafından inşa edimekte olan Sangtud-2 hidroelektrik santrali ve İstiklol tünelinin inşaatında sona gelindiğini sözlerine ekledi.

KIRGIZİSTAN İLE İLİŞKİLERİMİZ DAHA İYİ OLACAK

Tacik Bakan, 27 Haziran’da yapılan referandum sonucunda yeni anayasasına kavuşan Kırgızistan ile ikili münasebetlerinin daha iyi olacağını kaydetti. “Kırgızistan bizim ortağımız ve en yakın komşusuz” diye konuşan Zarifi, Tacikistan ile Kırgızistan’ın su ve enerji konularında sıkı işbirliği içerisinde olduğunu ifade etti. Nisan-Haziran aylarında Kırgızistan’da yaşanan olaylardan ilgisiz kalmadıklarını belirten Zarifi, yeni anayasanın ülkede istikrarın sağlanması açısından önemli bir etken olacağını dile getirdi.

RUSYA’DA DÖRTLÜ ZİRVE

Tacikistan ile Rusya arasındaki stratejik işbirliğine de değinen Dışişleri Bakanı Zarifi, iki ülke arasındaki münasebetlerin geleneksel dostluk ortamında geliştiğini kaydetti. Zarifi, ağustos ayında Rusya, Tacikistan, Afganistan ve Pakistan devlet başkanlarının Soçi kentinde bir araya geleceklerini duyurdu.

Zarifi, geçen yıl Tacikistan’ın girişimiyle söz konusu ülkelerin liderleri arasında dörtlü zirvenin Duşanbe’de yapıldığını ve bu zirvede bölgesel işbirliği ve güvenlik konularının ele alındığını hatırlattı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı bu yılın Ocak ayında ülkesinde ağırlayan Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, İran’ın nükleer enerjinin geliştirilmesini öngören barışçıl nükleer programını desteklediklerini ve bu konunun diplomatik yollarla çözüme kavuşmasından yana olduklarını söylemişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.