Taksim Gezi Parkı’ndaki Eylem Giderek Büyüyor

Taksim'deki eyleme polis müdahalesi (Kaynak: İHA)
Taksim’deki eyleme polis müdahalesi (Kaynak: İHA)

İSTANBUL – Taksim Gezi Parkı’nın yıkımı nedeniyle başlayan olaylar akşam saatlerinde arttı. Taksim’deki olaylar nedeniyle bölgeye destek polis ekipleri gönderilirken, olaylarda akşam saatlerinde arttı. Polis plastik mermi kullanırken, bir çok gösterici ve polis yaralandı.

Çıkan olaylarda gazdan etkilenen bazı vatandaşlar ve görevliler çevredeki hastanelere kaldırıldı. Taksim’de aralıksız devam eden olaylar, akşam saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı’nda toplanan grupların eylemleri ile sürdü. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği gruplar, ara sokaklara dağıldı.

Göstericiler ile polis arasında kalan bazı vatandaşlar biber gazından olumsuz etkilendi. Astım hastası bir vatandaş biber gazıyla birlikte bir anda krize girdi. Çevredeki vatandaşların yardımıyla ambulansa konulan yaşlı adam tedavi altına alındı. Bu sırada grupların çıkardığı yangına müdahale için gelen itfaiye ekipleri de biber gazından etkilendi. Bir itfaiyeci biber gazının etkisiyle olduğu yerde oturarak kendisine gelmeye çalıştı. Zor durumda kalan itfaiye erine olay yerinde görev yapan gazeteciler limon suyu ile yardımcı olmaya çalıştı.

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında kapatılan Tarlabaşı Bulvarı ile İstiklal Caddesi’nin birleştiği noktadaki şantiye alanında göstericiler inşaat alanını çeviren bariyerleri devirdi. Hızını alamayan göstericiler daha sonra bariyerleri ateşe verdi. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri de göstericilere biber gazıyla müdahale ederek dağıttı.

Bir askerin gazdan etkilenen eylemcilere maske dağıtmasının fotoğrafı dakikalar içerisinde sosyal platformlarda binlerce kez paylaşıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Kriz Merkezi oluşturuldu.  İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde oluşturulan Kriz Merkezi’ne İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu başkanlık yapıyor. Heyette Vali Mutlu’nun yanı sıra İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile sıralı emniyet müdür yardımcıları yer alıyor. Gelişmeleri Kriz Merkezi’nde takip eden Vali Mutlu ile Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’dan henüz bir açıklama gelmedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.