Tao Kan; Tutumlu Bir Vali ve Disiplinli Askeri General

Tao Kan, tutumlu bir vali ve disiplinli askeri general (Resimleyen: Blue Hsiao/Epoch Times)
Tao Kan, tutumlu bir vali ve disiplinli askeri general (Resimleyen: Blue Hsiao/Epoch Times)

David Wu, Epoch Times

Tao Kan (M.S.259-334), mütevazı bir geçmişe sahip olmasına rağmen Doğu Jin Hanedanlığında geniş çapta saygı duyulan bir vali ve azim ve çalışkanlığı ile ünlü yüksek rütbeli bir general oldu.

Babası genç yaşta öldüğü için Tao Kan güçlü bir iradeye sahip ama nazik bir bayan olan annesi tarafından büyütüldü. O, Tao Kan’dan iyi eğitimli olmasını istedi ve bir defasında Tao Kan’ın öğretmenine yemek yapabilmek için saçlarını sattı. Tao Kan ona yürekten saygı duyuyordu.

Tao Kan, balık ticaretinde resmi bir yönetici olarak ona bakmaya başladı. O zamanlar bazı nadir balıklar tuttu ve onları annesine yolladı. Onların kamu malı olduğunu öğrenen annesi ona “Küçük bir memur olarak balık yolluyorsun. Bir gün bakan olduğunda evimizde halkın birikimleri ile mi yaşayacağız? Ben gösterdiğin ilgiye teşekkür ederim ama bunun gibi bir ilgi beni sadece üzer. Dürüst bir hükümet görevlisi olduğun müddetçe hiç üzülmem.” sözleri ile yazdığı mektupla balıkları geri yolladı.

Tao Kan mektubu okuduktan sonar derin bir utanç duydu ve o andan itibaren annesinin beklentileri doğrultusunda dürüst ve namuslu bir yetkili olarak yaşamaya başladı. Annesinin dürüstlüğünün onun üzerinde büyük bir etkisi vardı ve ne vali olduğunda ne de etkili yüksek rütbeli bir askeri general olduğunda dahi her zaman basit ve tutumlu bir hayat sürdü.

Tao Kan bir vali iken, bir geminin inşasından geriye kalan kırık bambu ve odun yongaları gibi materyallerin toplanmasını ve depolanmasını emretti. Kışın kar yüzünden yollar ıslak ve kaygan olunca, bu odun yongalarını yolcuların güvenliğini sağlamak için yollara döktürmüştü. Savaş patlak verdiğinde ve gemi inşası için çivi tükendiğinde Tao Kan bambu çiviler yapmak için daha önce toplattığı kırık bambuları kullandı. Onun ekinleri ihmal eden yâda israf eden çiftçileri yargıladığına dair hikâyeler vardır.

Tao Kan sonra çok başarılı bir askeri general oldu ama aristokrat kökenli kıskanç meslektaşları tarafından komploya uğradı. Sonuç olarak, sivil konular üzerine uzak bir bölgeyi yönetmek üzere rütbesi düşürüldü. O kendine acıyarak yaşamak yerine, her sabah çalışma odasından avluya yüz tuğla taşıyarak egzersiz yaparak sivil hizmetinde çalışmaya başladı. Akşamları bu tuğlaları çalışma odasına geri taşıdı. Nedeni sorulduğunda, gerekirse hanedana hizmet etmeye her zaman hazır olmak için olduğunu açıkladı. Gerçekten de görevine geri döndü ve ağır askeri konuları idare edebilmesini kararlı bir şekilde sürdürdüğü bu günlük egzersizlere borçluydu.

Tutumlu bir vali ve disiplinli askeri general olan Tao Kan aynı zamanda, mütevazı bir geçmişten yüksek seviyelere ulaşması ile de insanların ilham kaynağı olarak görüldü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.