Tarihi Kırkpınar’a Coşkulu Başlangıç

EDİRNEBu yıl 649.su düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne coşkulu bir başlangıç yapıldı. Yağlı güreşlerin ilk günü sabah saatlerindeki programlarla başladı. Bu kapsamda önce Kırkpınar Davul ve Zurnacıları Edirne Belediyesi önünde toplandı. Ardından Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve beraberindeki kalabalık Ağa Seyfettin Selim’i karşılamak üzere Talatpaşa Bulvarı’na doğru hareket etti.

Otelinden davul ve zurnacılar eşliğinde yola çıkan ağa Orduevi kavşağında Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından çiçeklerle karşılandı. Ağaya Kırkpınar Ağalık Kemeri’nin takılmasının ardından toplanan kalabalık belediye önüne doğru hareket etti.

Burada Edirne Valisi Gökhan Sözer’in gelmesiyle birlikte oluşan kortej önünde 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil’in taşıdığı Türk Bayrağı ile birlikte Atatürk Anıtı’na hareket etti.

Atatürk Anıtı’na Kırkpınar çelenginin konulması, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı’nın okunmasının ardından kalabalık yetkililerle birlikte pehlivanlar mezarlığına doğru hareket etti. Burada yatan pehlivanlar için Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu dua etti.

Bu arada 649. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’ne davet edilen Japon Sumo güreşçileri de düzenlenen törenlere katıldı. Türkiye’de 2010 Japon yılı olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından davet edilen Sumo’cular Kırkpınar etkinliklerine katıldı.

Korteje katılan Sumo Güreşçileri Kırkpınar’ın ilk günkü programını da yakından görme imkanı buldu.

Kırkpınar Kortejine Edirne Valisi Gökhan Sözer, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Tarihi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Güreş Federasyon Başkanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Japon Sumo’cuların pehlivanı Shibata Yama ve diğer sumocular katıldı.

Program Selimiye Camii’nde okutulacak Mevlid-i Şerif’in ardından saat 18.00’de Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılacak açılışın ardından devam edecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.