TBMM Başkanı Şahin: Terör Örgütü Strateji Değiştirdi

İSTANBULTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin terör örgütünün strateji değiştirdiğini söyledi. Fatih Belediyesi’ni ziyaret eden TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ziyaret çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, Taksim’de Çevik Kuvvet polisine yönelik bombalı saldırıyla ilgili sorular yönelttiği Şahin, terör örgütünün strateji değiştirdiğini söyledi. Şahin, “Bu eylemi terör örgütü alt kollarından biri üstlendi. Terör örgütü maşa olarak kullanıyor. Bu eylemler Türkiye’yi ve halkının önünü kesmeyecek. Terör örgütünün strateji değiştirdiğini zannediyorum. Devletimiz bu saldırıya gerekli cevabı verecektir.” şeklinde konuştu.

CHP’deki son gelişmeleri değerlendirmesi istenen Şahin, “CHP’nin iç sorunudur. Tüm siyasi partilerin iç huzuruyla Türkiye hizmet etmesini isterim.” açıklamasını yaptı.

Mehmet Ali Şahin, terör örgütünün Türkiye’nin hızını kesemeyeceğini anlayınca strateji değiştirdiğini söyledi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için İstanbul’a gelen Meclis Başkanı Şahin, ilk olarak 16 yıl önce belediye başkanlığını yaptığı Fatih Belediyesi’ni ziyaret etti. Mehmet Ali Şahin’i burada Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir karşıladı. Binadan içeri giren Şahin, burada Sulukule projesini inceledi. Başkandan bilgi alan Şahin, daha sonra adrese dayalı bilgi sistemi bölümüne geçti. Burada personelle sohbet eden Şahin, eski evinin bulunduğu yeri öğrendi. Vatandaşlarla da sohbet eden Şahin, daha sonra belediye başkanı Demir’in makamına geçti. Burada bir süre sohbet eden Şahin ve Demir, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin Taksim’deki saldırıyı nasıl değerlendiriyorsunuz? Şeklindeki soruya Şahin, bir takım odakların Türkiye gibi bölgesinde ve dünyada etkin bir konumda olan ülkeden rahatsızlık duyacağını belirtti. Bu rahatsızlığın geçmişte olduğunu, gelecekte de olacağını aktaran Şahin, “Terör örgütü maşa olarak kullanılıyor. Ülke huzursuz olsun, kaos olsun ve Türkiye veya herhangi bir ülke bunlarla meşgul olsun halkın refah seviyesini yükseltmekle daha az ilgilensin isterler. Taksim’de yapılan saldırının bölücü terör örgütünün alt kollarından bir tanesinin eylemi olduğu anlaşılıyor. Bu yöntemle Türkiye’yi ve halkının önünü kesmenin, milletler yarışında hızını kesmenin mümkün olmadığını terör örgütü de görecektir. Ben şimdi yavaş yavaş görmeye başladıklarını, strateji değişikliği içinde olduklarını düşünüyorum. Halkımızın huzuruna ve güvenliğine kim yeltenirse devletimizden ve devlet organlarından gerekli cevabı alacaklardır. Çok şükür saldırıda güvenlik mensubu ve halkımızdan ölen olmaması en büyük tesellimizdir. Bu tür saldırılara karşı daima hazırlıklı olmalıyız. İstihbarat teşkilatımız güvenlik güçlerimiz daima tetikte olmalılar.” dedi.

 

TÜRKİYE TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜZAKERE ETMEZ

Terör örgütünün eylemsizlik karıyla ilgili soruya Şahin, terör örgütünün bazı gruplarının ‘eylemsizlik kararına uymayacağız’ diye açıklama yaptıklarını hatırlattı. Bu açıklamanın onların sorunu olduğunu ifade eden Şahin, “Onların almış olduğu kararı değerlendirmesini yapacak değiliz. Terör örgütüyle oturarak hiçbir devlet özellikle Türkiye müzakere etmez. Onların kendi açıklamalarıdır. Biz kendi işimize bakarız. Türkiye büyük bir devlet o ne yapacağını, neyi nasıl gerçekleştireceğini bilir. Hedefleri vardır. O nedenle terör örgütüne bakarak yol haritası çizecek değiliz. Bizim yol haritamız bellidir. Onlar şöyle demiş böyle demiş kabul etmiş etmemiş bizi ilgilendirmiyor.” diye konuştu.

 

CHP’NİN İÇ SORUNUDUR

CHP ile ilgili tüzük tartışmalarını da değerlendiren Şahin, bunun ana muhalefet partisinin kendi iç sorunu olduğunu söyledi. Tüm siyasi partilerin huzur içerisinde Türkiye hizmet etmesi için çabalamasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı tarafından Şahin’e ebru sanatıyla yapılmış tuğra tablosu hediye edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.