TBMM Yeni Yasama Yılına Başladı

Vikipedi

TBMM Genel Kurulu 24. Dönem 2. Yasama yılının başlaması dolayısıyla TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında saat 15.00’de özel gündemle toplandı.

 TBMM Başkanı Çiçek konuşmasında, bu dönem TBMM’nin yüzde 95 gibi yüksek bir temsil oranına kavuştuğunu ve kadın vekil oranında artış olduğunu belirterek bu durumun memnunluk verici olduğunu belirtti. Ülkemizin yokluklar içerisinden bugün dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmesinde TBMM’nin payının büyük olduğunu ve milletimizin umudu olmaya, ve dertlerine derman olmaya devam edeceklerini belirtti. Cemil Çiçek, Yeni Anayasa konusunda da şunları söyledi: ‘’1982 Anayasası’sı sayısız defa değişikliğe uğramıştır. Üzerinde darbe anayasası imajı vardır. Toplumsal mutabakata dayalı anayasa ihtiyacı beklentisi vardır. Anayasa’nın müşterek bir bir biçimde hazırlanması konusunda kamuoyunda uzlaşı mevcuttur.’’

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in konuşmasından sonra Genel Kurul’a Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geldi. Yaklaşık 1 saat boyunca Genel Kurul’a hitap eden Cumhurbaşkanı AB ilişkilerinden, İsrail gerginliğinden, yeni anayasaya kadar bir çok konudan söz etti.

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasının ardından BDP’li vekiller yemin etti. BDP vekilleri tek tek kürsüye gelerek yemin ettiler. BDP’li vekillerden sadece Bengi Yıldız yemin etmedi.

 Genel Kurul’un açılışında ilginç kareler de vardı. Bunlardan biri CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in giydiği ilginç tişörttü. Pavey HES’leri protesto etmek amacıyla üzerinde ‘İMDAT DOĞA’ yazan bir tişört giymişti.

Yine Meclis Genel Kuruluna gelen BDP’nin desteklediği bağımsız Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü yakasına taktığı ‘’10 karanfil’’ rozetiyle dikkat çekti. ‘’10 karanfil’’ Rozeti 30 Mart 1972’de öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını temsil ediyor.

Meclisin açılış töreninde Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve askeri yetkililer de katıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.