Meclis’te Yumruk Yumruğa Kavga

TBMM

TBMM’de Milli Eğitim Komisyonu, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir kavgaya sahne oldu. Milli Eğitim Komisyonuna gelen AKP milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri komisyon salonuna girince 26 kişilik Milli Eğitim Komisyonu üyeleri salona sığamadılar. Yaşanan gerginlik kısa sürede kavgaya dönüştü.

AKP’nin 4+4+4 olarak 12 yıla çıkartılan kesintisiz eğitimin Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülmesinin gergin geçeceği öngörülüyordu. 6 gündür süren 12 yıllık zorunlu eğitim yasa teklifinin sadece 5 maddesi geçmişti. AKP, Milli Eğitim Komisyonu’na 100 milletvekili ile katıldı. Muhalefet milletvekilleri de Komisyona gelince yaklaşık 200 milletvekili Komisyonun yapılacağı salona sığmadı. Gerginleşen ortam kısa sürede yumruk yumruğa kavgaya dönüştü. Bayan milletvekillerinin ve basın mensuplarının da çıkan kavgada yaralandıkları, bazı milletvekillerinin fenalaştığı görüldü.

CHP milletvekili Engin Özkoç da fenalaşanlar arasındaydı. Özkoç’a ilk müdahaleyi meclisteki doktor vekiller yaptı.

Kavgayla birlikte Milli Eğitim Komisyon Başkanı Nabi Avcı yasa teklifinin görüşülmesini sürdürdü. Milletvekilleri yumruk yumruğa kavga ederken, komisyon üyeleri de Komisyon Başkanı’nın başkanlığında maddeleri oylamaya devam ettiler. Arbede ile 30 dakikada 20 madde komisyondan geçti.

Muhalefetten Tepki

Milli Eğitim Komisyonu’nda çıkan kavgadan sonra CHP milletvekilleri Meclis’te basın toplantısı düzenlediler. Kavgaya karışan milletvekillerinin öfkeli olduğu gözlemlendi. Basın toplantısında konuşan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ‘Eşkıya meclise gündüz vakti geldi’ diyerek tepkisini dile getirirdi.

MHP Milletvekili Mehmet Çandır da ‘Bu despotizmdir. Bu tek adam dayatmasıdır’ dedi

Milli Eğitim Komisyon Başkanı Nabi Avcı ‘bu tehdit ve zorbalığa boyun eğmedik. Kaba güce dayalı engellemelere rağmen komisyon görevini tamamlamış ve görüşülen maddeler komisyondan geçmiştir’ dedi.

Anahtar Sözcükler:milli eğitim komisyonu,12 yıllık zorunlu eğitim, muharrem ince, Nabi avcı,TBMM,Mecliste kavga

Fotoğraf:TBMM katalog

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.