Telefon Dolandırıcıları Sınır Tanımıyor

Telefon dolandırıcılığı

Yeni nesil telefon dolandırıcıları giderek daha profesyonel hale geliyor ve yeni geliştirdikleri yöntemlerle artık gerçek banka yetkilileri ile onları ayırt etmek neredeyse imkansızlaştı.

Çok düzgün ses tonlu ve diksiyonlu bir kişi sizi bir bankanın genel müdürlüğünden aradığını söyleyerek  sizin geçen sene özel sağlık sigortası yaptırdığınızı ama sigorta kapsamındaki hiçbir şeyden yararlanmadığınızı söyleyerek bir giriş yapıyor.  Size bir takım sağlık hizmetleri (özel ambulans. muayene vs) sayarak bunlardan yararlanabileceğini halde yararlanmadığınızı söylüyor. Siz de elbette ki böyle bir hizmetten yararlanmadığınız için bu kişinin onaylayıcı sorularını evet diyerek yanıtlıyorsunuz ve böyle bir hizmet satın almadığınız için kafanız karışıyor.

Bu sırada sizden kartınızın bilgilerini yavaş yavaş istiyorlar. Size her yerden ulaşılabilecek olan kartınızın numarasının ilk sekiz hanesini okuyorlar ve devamını sizden okumanızı istiyorlar. Daha sonra da kartınızın son kullanma tarihini istiyorlar sizden. Ardından yine sizin kredi kartınızın arkasında bulunan ve ilk dört harfi kredi kartı numaranızın son dört harfi olan 7 haneli güvenlik kodunun sadece kartın üzerinden okunabilecek son üç hanesini istiyorlar. Bunu da size bu güvenlik kodunun zaten sizden öğrenmiş oldukları ilk dört hanesini okuduktan sonra sizden son üç hanesini okumanızı isteyerek yapıyorlar.  Bunun ardından kartınızın bütün bilgilerine ulaşmış oluyorlar.

Daha sonra size bu hizmeti iptal edip etmek isteyip istemediğinizi soruyorlar. Siz de doğal olarak evet diyorsunuz.

Size geçen sene hizmet için ödemiş olduğunuz rakamın biraz sonra size gönderilecek mesaj üzerinde yazdığını ve orada yazacak olan şifreyi kendilerine okuyarak hizmeti iptal edebilceklerini söylüyorlar ve telefonu kapatıyorlar. Ardından size bankadan bir mesaj geliyor ve size kartınızdan belirli bir miktardaki yapılacak işlem için bir referans şifresi yolluyorlar. Çok kısa bir süre içerisinde sizi tekrar arayarak sizden şifreyi istiyorlar.

Bu şifre aslında sizin kartınızla internetten bir işlem yapmak istediğiniz zaman gönderilen alış-veriş onay şifresi. Bu şifreyi telefondaki kişiye okuduğunuz zaman,  bu şifreyi girerek kartınızdan para çekme işlemini tamamlıyor. Zaten bütün bu konuşma boyunca yapmaya çalıştıkları şey internet başında bu parayı çekmek için sizden bu şifreyi almaktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.