Telepati: Köpekler İnsanların Zihnini Okuyabiliyor mu?


Araştırmalara göre köpekler belirli duyusal ipuçları, durum ve deneyimden öğrenerek insan davranışlarını tahmin edebiliyorlar. (Photos.com)

Köpekler insanların beden diline ve ses komutlarına yanıt veriyorlar fakat aslında tam olarak neye yanıt verdikleri meçhul. Örneğin, köpekler tercihen ilgili olan insanlardan yiyecek isteyeceklerini nereden biliyorlar?

Springer’s Journal Learning & Behavior’un haberine göre, köpekler belirli duyusal ipuçları, durum ve deneyimden öğrenerek insan davranışlarını tahmin edebiliyorlar.

Monique Udell ve Florida Üniversitesi’nden meslektaşları bu sosyal bilişi anlamak, türler ve hayvanların yetişmesi ile yaşadıkları ortamın (barınak veya ev), evcil köpekler, koruma köpekleri ve kurtlar arasında karşılaştırıldığında, performanslarını etkileyip etkilemediğine karar vermek üzere harekete geçtiler.

Araştırmacılar bu üç tür hayvanın hem ilgili olan insandan hem de köpeği görmeyen bir insandan yiyecek isterken nasıl davrandığını incelediler.

Araştırma sonucunda kurtların aynı köpekler gibi, ilgili olan insanlardan yiyecek istemeyi başardıklarını ve iki türün de pratik yaparak hızla geliştiğini gördüler.

Araştırmacılar çalışmalarındaki notlarına “Evcil olmayan gri kurtların da aynı zamanda insanların ilgili hallerine karşı bazı durumlarda hassas olduklarının ilk kanıtlarını gördük” şeklinde yazdılar.

Çalışma grubu aynı zamanda köpeklerin, insan ilgisinin duyusal ipuçlarına karşı farklı hassasiyetlerinin olduğunu buldular. Evcil hayvanların öğrendikleri uyaranlara göre daha tepkili davranmalarına karşın, insanlardan uzak kalmış  diğerlerinin yiyecek istemekte çok başarılı olmadığı görüldü.

Araştırmacılar, köpeklerin insanların davranışarını takip edebilmesinin, onları sosyal arkadaş olarak kabul etmek istemelerinden kaynaklandığını, verilen komutlarda duyusal ipuçlarının, durum ve daha önceki deneyimlerinin hepsinin öenmli olduğunu belirtiyorlar.

İngilizce kaynak

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.