THD : ‘Bankalar 13- 14 Martta Sinek Avlayacak’

Tüketiciler Derneği : Birlikte olursak başarırız, bankalar yargı kararlarına uymuyor
Tüketiciler Derneği : Birlikte olursak başarırız, bankalar yargı kararlarına uymuyor

Tüketici Hakları Derneği bankaları protesto etmek amacıyla Ankara’da Kızılay Meydanında ‘Bankalar 13- 14 Martta sinek avlayacak’ sloganıyla , vatandaşları bu tarihte bankalarla ilgili hiçbir işlem yapmamaya çağırıyor.

Türkiye’de bankaların değişik adlarla otuzdan fazla işlem için değişik miktarlarda haksız ücret aldığı belirtiliyor ve deli dumrul ücretlerinin yıllık tutarının toplam 17 milyar dolaylarında  olduğu ifade ediliyor.

TDH’nin yayınladığı bildiride şu ifadeler yer alıyor: ‘ Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan her tüketiciye kümesteki kaz gözüyle bakıyor ve bunu yaptıkları uygulamayla ortaya koyuyorlar.

Bankaların almış olduğu en güncel ve haksız ücretlere örnek olarak yıllık kart ücreti ya da kart aidatı, konut kredisi, komisyon ve dosya masrafı, yeniden yapılandırma ücreti ipotek fek ücreti gibi adlar altında aldıkları ücretleri sayabiliriz. Bilgi edinme yasasına göre 10 sayfaya kadar tüketicilere verilen çeşitli belge , doküman ,ekstre ve yazılardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiği halde bankalar söz konusu belge ve yazılardan ücret almaktadır.

Yargıtay 13. Hukuk dairesinin Kararlarına göre bankalarca alınan yıllık kredi kartı aidatı, dosya masrafı,yeniden yapılandırma ücreti gibi ücretlerin haksız bir ücret olduğu ve tüketiciye iade edilmesi iade edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Ancak bankalar yargı kararlarına da yasalara da uymamakta, saygı göstermemekte ve bu deli dumrul ücretlerini almaya devam etmektedirler.

Yargıtay kararı gereğince 2003-2012 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde bankaların kasasındaki tüketicilerin alacağı olan yıllık kart aidatı miktarı 10 milyar TL dolayındadır. Diğer taraftan aynı dönem için dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücreti olarak da 10 milyar TL dolayında tüketicilerin bankalardan alacağı bulunmaktadır.’

Gücün örgütlü tüketicilerde olduğu belirtilen duyuruda bankaların soygununa dur demek için yasal güvence istendiği belirtilmekte ve 13- 14 mart günlerinde tüketimden gelen gücün kullanılarak, bankalarla ilgili hiçbir işlem yapılmaması için tüketicilerin birlikte hareket etmesi istenmektedir

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.