Tibet Yeni Umudu Olan Siyasi Liderini Seçti

18 Mart 2011’de Lobsang Sanga Dharamsala’da seçim döneminde iken Hindistan’daki Günlük bir gazeteyi okurken (Raveendran/GettyImages)

ABD’de de Harvard Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Lobsang Sanga, Tibetlilerin yeni umudu oldu.Daha önce Dalay Lama Tibet’in liderliğini yeni kuşaklara devretmek istediğini söylemişti.

Dünyanın birçok farklı yerindeki Tibetliler, Lonbsang Sanga’yı Hindistan’daki sürgün hükümetin yeni başbakanı (Kalon Tripa) olarak seçti. Tibet’te başbakan aynı zamanda Kalon Tripa olarak adlandırılıyor.

Harvard’ta öğretim görevlisi olan 43 yaşındaki Dr. Lobsang Sanga % 55’lik bir oy oranı ile seçildi.

Tibetlilerin ruhani Lideri Dalay Lama, emekliliğine ayrılırken şu sözleri sarfetti, “Yetkimi devretmemin sorumluluklarımdan kaçmakla hiçbir ilgisi yoktur. Bu uzun vadede Tibetlilere fayda sağlayacaktır.  Cesaretim kırıldı diye böyle davranmıyorum.”

Yapılan seçimde adayların içinde yaşı en küçük olan aday Lobsang Sanga ofisinden yaptığı bir açıklamada “Yaklaşık olan 30 ülkeden 50.000 kişi tarafından yapılan oylama Kalon Tripa ve meclis üyelerinin seçilmesini sağladı.” Dedi. “Olağandışı desteğinizden dolayı, umutlarınızın yaşaması için elimden ne gelirse yapacağım.” diye sözlerine ekledi.

Ayrıca oylama sırasında yüksek katılımın doğru yolda adım atıldığının göstergesi olduğunu ve bunun moral olacağını söyledi.

“Tibet’te yaşayan ve acı çeken Tibet halkı için tüm Tibetlileri ve Tibet taraftarlarına bize destek vermesi için çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Ayrıca Dalay Lama’nın yerinin Potala Sarayı olduğunu da sözlerine ekledi. Potala Sarayı 1959’da Çin işgalinde önce Dalak Lama’nın yaşadığı saraydı. İşgalden sonra Dalay Lama Hindistan’a kaçmak zorunda bırakıldı.

Şu anda hala Tibetliler gibi Çin’de yaşayan Falun Gong uygulayıcıları ve Çin’in batı tarafında ki Uygur Türklerine de baskı, işkence ve Çin hükümeti tarafından çeşitli zulümler uygulanmaya devam etmektedir.

Sanga, Hindistan’da Tibetlilerin yerleşim bölgesi olan  Lama Hatta’da doğup büyümüştür. 1996’da Amerika’da taşınmış ve 2004’te ise Harvard’ta doktora ünvanını hak kazanmıştır.Uzmanlık alanları Uluslar arası Hukuk, Çağdaş Çin ve demokratik anayasa’dır.

Derleme İngilizce Metin

Yoruma kapalı.