Tiying, Büyük Cesaret Kızı

Ti Ying, babasını kurtaran cesur kız. Resimleyen: Blue Hsiao
Ti Ying, babasını kurtaran cesur kız. Resimleyen: Blue Hsiao

Çin’in Han hanedanlığının ilk yıllarında bir önceki Qin hanedanlığı zamanında yaygın olan “ağır bedensel cezalar” hukuk sisteminin bir parçası olarak uygulanmaya devam ediyordu. Burun, kulak, kol veya bacağın kesilmesi, yüze dövme yapılması gibi vücuda kasıtlı işkence uygulaması suçluların cezalandırılması için devlet yetkilileri tarafından kabul edilebilir bir çözümdü. Ancak, bu tür vahşi ve insanlık dışı uygulamalar Han İmparatoru Wen hükümdarlığı zamanında cesur bir genç kızın girişimi sayesinde kaldırıldı. Bu kızın adı Chunyu Tiying’di.

Tiying evin en küçük kızıydı ve 4 kız kardeşi daha vardı. Bir memur olarak çalışan babası daha sonra ünlü bir doktorun yanında kendini yetiştirerek doktor oldu. Kendi kasabasında tıptaki başarısı ve yeteneği sayesinde ün kazandı. Hastalar ondan tedavi görebilmek için uzun kuyrukta beklerlerdi. Ancak bir gün ileri gelen ve zengin bir adamın karsını iyileştiremediği için, uyguladığı tedavi yüzünden suçlandı. Tiying’in babası kısa süre içerisinde herhangi bir soruşturma olmadan başkente gönderilip orada ağır bedensel cezaya maruz kalacaktı.

Tiying’in babası yerel cezaevinde kendisini ziyarete gelen ve parmaklıkların ardında ağlayan beş kızını görünce kendini tutamadı ve şöyle dedi: “Ceza için başkente gönderileceğim ve hiçbir kadın arkamdan gelemez. Keşke bir oğlum olsaydı!”

Tiying bunu duydu ve babasını kurtarmayı aklına koydu. Babasını başkente kadar takip etti ve tüm ailesinin sorumluluğunu da üstlendi. Ayrıca İmparator Wen’e bir mektup yazılmasını sağladı ve mektubu kendi elleri ile sarayın gardiyanlarına teslim etti.

Mektupta şunlar yazılıydı: “Çalışan birey olarak babam görevine bağlıydı. Bir hekim olarak çok hayat kurtardı. Şimdi yanlış suçlama nedeniyle ağır bedensel cezaya çarptırıldı. Bir kişi sakat kaldığı zaman, ne kadar masum olduğu kanıtlansa da sonradan, tüm yaşamı boyunca sakat kalacak ve çektiği acıyı tersine çevirmek mümkün olmayacak. Bir erkek çocuğun babasının günahlarını bağışlatabildiği ile ilgili hikayeleri duydum. Bir kız çocuğu olarak, babamın günahının bağışlanması için ömür boyu sizin köleniz olmaya hazırım. Ağır bedensel cezanın kaldırılması için size yalvarıyorum. Bu sayede yeni bir başlangıç yapabilecek.”

İmparator Wen, Tiying’in babasını savunmasından çok etkilendi ve genç kızın cesaretine çok şaşırdı. İmparator, babasını ve onu affetti ve aynı zamanda “ağır bedensel ceza” sistemini tamamen ortadan kaldırdı.

Tiying’in babasını kurtarması, Çin’de çok ünlü bir hikayeye dönüştü ve bir tarihçi şunu söyledi: “Birçok oğul çok faydalı fakat keşke Tiying gibi bir kızım olsa!”

David Wu, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.