Tom’s Alpargata Ayakkabıları

Tom's bu güne kadar ihtiyacı olan 2 milyon  çocuğa ayakkabı hediye etti.
Tom’s bu güne kadar ihtiyacı olan 2 milyon çocuğa ayakkabı hediye etti.

Amerikalı bir  işadamı , Alpargata  yani bizim Espadril diye bildiğimiz ayakkabı modellerinden esinlenerek ürettiği ayakkabılarla   , bu güne kadar  2 milyon yoksul  çocuğun ayakkabını ihtiyacını karşıladı.

Güney Amerika’ya yaptığı bir gezi sırasında Arjantin’de  karşılaştığı aşırı yoksul   çocukları gördüğü zaman onlardan çok etkilendi. Ayakkabısı dahi olmayan bu yoksul çocuklara yardım etmek için  çok basit ama önemli bir çözüm üretmek fikrinden yola çıktı . Onlara Arjantin’de tanınan geleneksel bir ayakkabı modeli olan alpargata ayakkabılardan tasarlayıp ABD pazarına girdi.

toms2006 yılında Blake  Mycoskie tarafından  Santa Monica, California’da kurulan  Tom’s  şirketi   bu markayla ürettiği ayakkabıların  satışında ‘ one for one  projesi ‘ yürütmüş. Buna göre satılan her ayakkabı için dünyanın herhangi bir yerinde ihtiyacı olan bir çocuğa bir ayakkabı hediye ediliyor.

Toms bu projeye başladığı yıl 10 bin çocuğa ayakkabı dağıttı.  2007 de bu rakam 50 bine 2009 da 140 bine ve bu yıl 2 milyon çocuğa ulaştı.

Tom’s  bu projesini  bir yandan da 2011 yılında Tom’s güneş gözlüğü  koleksiyonuyla devam ettiriyor.  Satın alınan her gözlük için ihtiyacı olan bir çocuğun ilaç, optik ya da göz ameliyatı yardımı yapılıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.