Trump, Yaptırımları Erteledi

ABD Başkanı Donald Trump, Çinli yetkililerin Uygur Türklerine yönelik gerçekleştirdiği baskı nedeniyle, ABD’nin Çin hükümetine karşı aldığı yaptırım kararının ertelendiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Çin hükümetinin Uygur Türklerin’e zulüm etmesi gerekçesiyle Pekin’e karşı ilan edilen ağır yaptırımları uygulamaktan ‘ABD-Çin Ticaret Anlaşması Aşama Bir’ nedeniyle geride durduğunu söyledi.

Çin Komünist Partisi için kararlaştırılan yaptırım, Kongre’nin üst kanadı Senato’da 15 Mayıs’ta alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde 27 Mayıs’ta onaylanmıştı. Tarihler 17 Haziran’ı gösterdiğinde ise Trump, Çin’in Uygur Türklerine gerçekleştirdiği zulüm nedeniyle kararlaştırılan yaptırımı onaylamıştı.

Söz konusu yaptırımlar arasında, Çinli yetkililerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulması ve bu yetkililere vize yasağı getirilmesi de yer alıyor.

Trump, internet haber sitesi Axios’a konuştu.

Hazine Bakanlığı’nın Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Müslümanlara ‘zulüm’ gerekçesiyle Çin Komünist Parti (ÇKP) yetkililerine karşı çıkardığı yaptırımları niye yürürlüğe koymadığı sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yani büyük bir ticaret anlaşmasının ortasındaydık. Ben de 250 milyar dolar potansiyel alış değeri olan muhteşem bir anlaşma yapmıştım. 

Müzakerenin ortasında birden bire ilave yaptırım yüklemek ki biz çok yaptırım getirdik zaten. Ben Çin’e pek çok gümrük vergisi koydum, bunlar düşünebileceğin her türlü yaptırımdan çok daha beterdi.”

Axios, Trump yönetimindeki Çin karşıtlarının, Trump’ın 2016 Küresel Magnitsky Yasası’nın Çinli yetkililere karşı kullanmamasından dolayı hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Küresel Magnitsky Yasası, Başkan’a, inandırıcı kanıtlar temelinde işkenceden yargısız infaza dek insan hakları ihlalleriyle ilgili yaptırım uygulama yetkisi veriyor. 

Trump, kimsenin kendisine bu yasadan Çin bağlamında söz etmediği nden bahsederek, öte yandan geçen hafta imzaladığı Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası’nın Sincan üzerinden Çinli yetkililere yaptırım çağrısı yaptığını, ancak ‘herhangi bir yaptırım uygulayıp uygulamama konusunda takdir yetkisinin kendisinde olduğunu’ belirtti. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.