TSK’dan Düşürlen Suriye Uçağı ile İlgili Açıklama

Türkiye tarafından Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile düşürüldüğü belirtilen Suriye’ye ait MIG-23 uçağı ile ilgili Genel Kurmaydan bir açıklama geldi.

TSK web sitesi üzerinden yayınlanan bildiride,”Suriye’ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 23 Mart 2014 saat 13.01’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir” denildi.

Bildirinin devamında yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisinin  hava sahasına girmeden bölgeden uzaklaştığı fakat ikinci Suriye uçağının, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı’na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar Türk hava sahasını ihlal ettiği ve daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar  Türk hava sahasında  uçmaya devam ettiği ifade edildi.

Bu esnada bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet Türk F-16 uçağından  birisinin, angajman kuralları gereğince saat 13.14’de Suriye uçağına füze attığı ve isabet alan Suriye uçağının hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düştüğü ve düşüşün hudut birlikleri tarafından gözlendiği belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Genel Kurmayı tebrik ederken Suriye Devleti Resmi Haber Ajansı SANA’dan yayınlanan haberde uçağın Suriye sınırında düşürüldüğü ve pilotun kurtulduğu belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.